Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

Wirtualne spotkanie z historią w „Osadzie Łowców Fok” w Rzucewie

W minionym tygodniu uczniowie klasy V i VI, podczas lekcji online mieli okazję poznać pradzieje plemion zamieszkujących Wzniesienie Kępy Puckiej i Swarzewskiej. Bardzo ważnym okresem w historii tego regionu był późny neolit (2500-1700 p.n.e.), kiedy to nad dzisiejszą Zatoką Pucką pojawiły się pierwsze osady łowców fok. Mieszkańcy tego regionu stworzyli silną, oryginalną kulturę, znaną z charakterystycznej ceramiki, wyrobów bursztynowych i kamiennych narzędzi. Rzucewska osada łowców fok została odkryta w roku 1894, jednak pierwsze prace wykopaliskowe przeprowadzono dopiero w latach 1927-29. Wznowione w 1984 trwają do dziś. Rzucewo stało się ważnym stanowiskiem badań nad epoką kamienia na Pomorzu.
Pan Piotr przy pomocy przenośnej kamery oprowadził uczniów po muzeum w Rzucewie i przedstawił zwyczaje rdzennych mieszkańców tych ziem. Opowiedział o wytwarzanych przez nich przedmiotach, sposobie polowania na foki i połowie śpiących pod lodem węgorzy.