Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

Rok szkolny 2006/2007

Biwak w Mirachowie – 09.2006 r.

Do Mirachowa dzieci z Małej Szkoły w Szopie wyruszyły na rowerach. W pierwszej kolejności po przyjeździe na miejsce, rozstawiono namioty i nazbierano chrustu. Wieczorem dzieci wraz z opiekunami usiadły przy ognisku. Po pieczeniu kiełbasek odwiedziły „biwakowiczów” panie Ewa Warmowska oraz Emilia Maszke. Snuły kaszubskie opowieści w blasku płonącego ogniska. Następnego dnia wraz z Panią Eweliną Sildatk uczestnicy biwaku wyruszyli na 4-godzinny spacer do Diabelskiego Kamienia

Uczestnicy biwaku wraz z opiekunem panią Eweliną Sildatk przy rozłożonych namiotach.

Uczestnicy biwaku wraz z opiekunem panią Eweliną Sildatk przy rozłożonych namiotach.

Zawieszenie wieńca – wrzesień 2006 r.

Budynek szkoły od dawna wymagał remontu. Dach nie miał izolacji i w dodatku przeciekał. Cztery sale dydaktyczne znajdujące się w jednym ze skrzydeł budynku były wyjątkowo niefunkcjonalne – wysokie nawet do 4,70m. Problemem było dogrzewanie pomieszczeń w sezonie zimowym. Ale to się zmienia. Remont obejmuje nadbudowę części, czyli jednego skrzydła placówki. W nowym gmachu na początek na parterze uruchomione zostaną 4 sale dydaktyczne. W późniejszym terminie do użytku zostanie oddane poddasze. Prace nabierają coraz większego tępa. Przy rozbudowie placówki angażuje się cała lokalna społeczność. Nowo powstający obiekt robi wrażenie i wzbudza ogromny podziw wśród mieszkańców Gminy Sierakowice jak i osób przejeżdżających przez Szopę. Dzięki rozbudowie dzieci będą miały szkołę z prawdziwego zdarzenia.

Zawieszenie wieńca na nowo powstającym obiekcie.

Zawieszenie wieńca na nowo powstającym obiekcie.

Biegi wokół Ołtarza Papieskiego – 15.10.2006 r.

Na starcie imprezy stanęło ponad 300 uczestników. Uczniowie Małej Szkoły również wzięli udział w tej wielkiej, masowej imprezie. Biegi wokół Ołtarza Papieskiego organizowane są w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Daniel Pawelczyk z III klasy w swojej kategorii zajął V miejsce pokonując ponad 30 uczestników. Na starcie w swoich kategoriach wiekowych stanęli również: Paweł Labuda, Damian Bulczak, Szymon Bulczak, Szymon Kroll, Sebastian Pawelczyk, Kinga Teclaf, Marcelina Złoch, Dominika Bobkowska, Paulina Malek, Michalina Bobkowska oraz Krystian Teclaf.

Uczestnicy Biegów wokół Ołtarza Papieskiego na linii startu.

Uczestnicy Biegów wokół Ołtarza Papieskiego na linii startu.

Pasowanie na ucznia I klasy – 10.2006 r.

Tego dnia uczniowie starszych klas przygotowali dla swoich młodszych kolegów krótkie przedstawienie. W tym roku w poczet uczniów naszej szkoły przyjęliśmy „aż” dwie uczennice: Alicję Petę oraz Zuzannę Teclaf. Nasze uczennice otrzymały akty pasowania na ucznia oraz pełny zestaw przydatny każdemu pierwszakowi w szkole.

Uroczyste ślubowanie Alicji i Zuzanny. Obok wychowawczyni Magdalena Król dyktuje formułę ślubowani.

Uroczyste ślubowanie Alicji i Zuzanny. Obok wychowawczyni Magdalena Król dyktuje formułę ślubowani.

Święto Ziemniaka – 10.2006 r.

Jak obyczaj stary każe, zgodnie ze zwyczajem naszych przodków, uczniowie szkoły obchodzili Święto Ziemniaka. Dzieci przyniosły ziemniaki o różnorodnych kształtach, przystroiły je i nadały im imiona. Tak przygotowane ziemniaki wzięły udział w konkursie na „najpiękniejszą bulwę”. Wygrała bulwa Mateusza Labudy. Laureatką drugiego miejsca była Patrycja Bulczak. Po konkursie dzieci posiliły się typowo kaszubskim daniem – pulkami ze śledziem w śmietanie.

Pani Ewa Warmowska wraz z dziećmi przygotowuje pulki ze śledziem w śmietanie.

Pani Ewa Warmowska wraz z dziećmi przygotowuje pulki ze śledziem w śmietanie.

Wigilia szkolna – 21.12.2006 r.

Z samego rana, przed rozpoczęciem uroczystości p. Sylwia Porębska i p. Sabina Lejk wraz z uczniami tworzyły dekorację, chętnych do pomocy nie brakowało. O godz. 12.00 rozpoczęła się wigilia szkolna, przybyli rodzice oraz osoby starsze, samotne. Dzieci przygotowały przedstawienia zarówno w języku polskim jak i angielskim. Po Jasełkach wszyscy składali sobie życzenia świąteczne oraz dzielili się opłatkiem. Czas upłynął w miłej atmosferze

Jasełka w wykonaniu uczniów „Małej Szkoły”.

Jasełka w wykonaniu uczniów „Małej Szkoły”.

Otwarcie nowego gmachu szkoły – 08.01.2007 r.

Z dniem 8.01.2007r. zakończono pewien etap w historii „Małej Szkoły” – oddano do użytku dzieciom nowy obiekt szkolny. Obiekt, który jest efektem wielu społecznych godzin poświęconych szkole przez mieszkańców Sołectwa Bącka Huta. Otwarcie nowego gmachu szkoły to największa inwestycja, która stała się rzeczywistością Małej Szkoły. Gościliśmy wiele znanych osób, naszych dobroczyńców, ludzi którzy byli z nami od samego początku, jak i naszych nowych przyjaciół.

Janina Kwiecień – Starosta Kartuski, Tadeusz Kobiela – Wójt Gminy Sierakowice, Zbigniew Suchta – Przewodniczący Rady Gminy Sierakowice, Mirosław Kuczkowski – Zastępca Przewodniczącego, Radni Gminy Sierakowice, ks. Marek Wera – proboszcz z Sierakowic, Pan Sikorski – przedstawiciel Posła na Sejm – Lecha Woszczerowicza, państwo Ewa i Mariusz Kasprzakowie – którzy od samego początku byli z nami, Danuta Pioch – dyrektor szkoły w Mojuszu, Alina Kozińska – Bałdyga – Prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych, władze Nadleśnictwa Kartuzy, media, budowniczych naszego gmachu szkoły – to tylko niektórzy nasi goście.

Naszych gości łączyło jedno – wielki podziw dla dzieła, którego stali się świadkami. Niedowierzali, że w przeciągu dwóch lat udało się stworzyć coś tak imponującego w Szopie, w szkole którą nie tak dawno zlikwidowano.

Nasi goście obdarowali nas prezentami:

  • Od Starosty Kartuskiego otrzymaliśmy piękny słownik, który wzbogaci naszą bibliotekę,
  • Od posła Lecha Woszczerowicza – 122 darmowe bilety dla dzieci + 28 dla nauczycieli do AquaParku w Sopocie,
  • Od pani Aliny Kozińskiej – Bałdygi – piękny atlas geograficzny,
  • Pan Mirosław Kuczkowski załatwił nam sponsora na część nowych krzesełek (2000zł)
  • Przedstawiciel Nadleśnictwa Kartuzy obiecała dowieźć książki do biblioteki i nawiązać szeroką współpracę z naszą szkołą.

Od wszystkich gości otrzymaliśmy słowa uznania, pochwały za zaangażowanie mieszkańców. Mówiono, że wracając do swoich środowisk będą opowiadać o „Małej Szkole” w Szopie.

Nowy gmach szkoły po budowie.

Nowy gmach szkoły po budowie.

Dzień Babci i Dziadka – 22.01.2007 r.

Dnia 22.01.2007 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji dnia Babci i Dziadka. Dzieci przygotowały dużo atrakcji i niespodzianek. Była to również okazja na zwiedzenie nowego gmachu szkoły.

Świętowanie babć i dziadków przy wspólnym stole.

Świętowanie babć i dziadków przy wspólnym stole.

„Ferie zimowe” – od 19.02.2007 r.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Bącka Huta wraz z Zespołem Szkolno – Przedszkolnym „Mała Szkoła” w Szopie postanowiło zorganizować mnóstwo atrakcyjnych zajęć dla dzieciaków w okresie ferii zimowych 2007.

W pierwszym tygodniu ferii, dzieci z klas IV- VI wyjechały do Trójmiasta na swój czterodniowy wypoczynek. W planie było m. in. zwiedzanie Gdańska, wyjście na film do Multikina pt. „Noc w muzeum”, zwiedzanie Muzeum Bursztynu, 2 godziny wyjście na lodowisko, 3- godziny pobyt w Aquaparku w Sopocie oraz spacer na Molo. Nocleg w bursie, przy Zespole Szkół Łączności w Gdańsku. Dzieci uczestniczyły również w zajęciach sportowych na Sali gimnastycznej.

Wszystkie atrakcje zawarte w programie nie byłyby możliwe gdyby nie sponsorzy i darczyńcy:

  • Poseł na Sejm – Lech Woszczerowicz,
  • Marian Kotecki – GRYF,
  • Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Bącka Huta,
  • Gmina Sierakowice,
  • Zespół Szkół Łączności w Gdańsku.

W drugim tygodniu na wszystkie dzieci z „Małej Szkoły” w Szopie czekała przygoda w Zakładzie Neclów w Chmielnie: samodzielne tworzenie garnków i innych przedmiotów w glinie. Każdy usiadł na stoliku i z pomocą pana Necla, rączkami uformował swoje pierwsze w życiu arcydzieło. po wypaleniu w piecu, każde z dzieci osobiście pomalowało swój wyrób, specjalnymi farbami. po ponownym, kilkugodzinnym wypaleniu, gotowe garnuszki trafiły na wystawę do szkoły a później do domów ich twórców.

Pod koniec ferii w szkole odbył się dzień kaszubski i dzień sportu. Odbyły się liczne konkurencje zarówno sportowe jak i intelektualne związane z kaszubszczyzną. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę.

Dzieci wraz z opiekunami na lodowisku w Gdańsku, gdzie próbowały swych sił przez 2 godziny.

Dzieci wraz z opiekunami na lodowisku w Gdańsku, gdzie próbowały swych sił przez 2 godziny.

Pierwszy Dzień Wiosny – 2007 r.

Jak co roku dzieci z naszej szkoły żegnały Panią Zimę. Tego dnia od samego rana w klasach trwały przygotowania Marzanny. Po skończonej pracy wspólnie z nauczycielami uczniowie wyruszyli do pobliskiej rzeczki, gdzie utopili Zimową Pannę i z wielką radością powitali Wiosnę.

Uczniowie i nauczyciele szkoły przed pochodem żegnania Zimy.

Uczniowie i nauczyciele szkoły przed pochodem żegnania Zimy.

Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – 29.03.2007 r.

W SP w Sierakowicach zorganizowano gminny turniej bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych. Na starcie stanęło 11 szkół podstawowych i 4 gimnazja. Każda drużyna składała się z 3 zawodników, którzy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną, a także praktyczną, w tym jazdą na rowerze na torze przeszkód oraz po miasteczku ruchu drogowego. Po kilku godzinach zmagań uczniowie ZS-P MS w Szopie zajęli I miejsce w gminie Sierakowice. Indywidualnie jednym z najlepszych okazał się Krystian Teclaf. Turniej został perfekcyjnie przygotowany przez gospodarzy imprezy, tj. SP w Sierakowicach. Do rak uczestników trafiły też cenne nagrody. 18 kwietnia w Kartuzach, na zawodach rangi powiatowej zajęliśmy III miejsce.

Dyrektor SP w Sierakowicach – Ireneusz Płotka wręcza nagrody trójce zwycięzców.

Dyrektor SP w Sierakowicach – Ireneusz Płotka wręcza nagrody trójce zwycięzców.

Dzień Europejski w Małej Szkole – 2007 r.

Dużo wiadomości o krajach Unii Europejskiej podane w przyjazny i łatwy sposób, konkursy, scenki prezentujące charakterystyczne zwyczaje i potrawy poszczególnych państw – to obraz Dnia Europy Małej Szkoły w Szopie.

Dzień Europejski – uczniowie z flagami krajów Unii Europejskiej.

Dzień Europejski – uczniowie z flagami krajów Unii Europejskiej.

Wycieczka do Wieżycy – 2007 r.

Wycieczka na najwyższy szczyt w Kaszubskim Parku Krajobrazowym. Wycieczka została zorganizowana i sponsorowana przez KPK. Pracownik Parku opowiadała o walorach Parku, o roślinności oraz o faunie i florze.

Wycieczka przed wejściem na najwyższy szczyt w Kaszubskim Parku Krajobrazowym – Wieżyca.

Wycieczka przed wejściem na najwyższy szczyt w Kaszubskim Parku Krajobrazowym – Wieżyca.

Otwarcie Małego Przedszkola w Szopie – 04.2007 r.

Przedszkole to niezwykle ważny etap w edukacji małego dziecka. W kwietniu otworzyliśmy w naszej szkole oddział przedszkolny dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. W tym zakresie współpracowaliśmy z FIO w warszawie oraz Gdańskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Praktyków. Pomocy udzielała pierwsza dyrektor Małej Szkoły – Alina Kozińska-Bałdyga oraz Magdalena Gerlecka. Nauczycielką przedszkola została pani Małgorzata Michałowska-Dąbrowska.

Oddział mieści się w całkowicie wyremontowanej i odnowionej Sali komputerowej. Remontu dokonano w feriach zimowych. Za pieniądze otrzymane z FIO zakupiono wyposażenie – meble, zabawki oraz inne potrzebne materiały. Początkowo zajęcia odbywały się trzy razy w tygodniu po 4 godziny i były bezpłatne.

Przedszkolaki: Kamila, Weronika, Olga oraz Aurelia pochłonięte zdobywaniem wiedzy w nowo otwartym przedszkolu.

Przedszkolaki: Kamila, Weronika, Olga oraz Aurelia pochłonięte zdobywaniem wiedzy w nowo otwartym przedszkolu.

Dzień Matki i Dzień Ojca oraz uroczyste otwarcie Małego Przedszkola – 11.06.2007 r.

Świętowanie Dnia Matki i Dnia Ojca w Małej Szkole zostało połączone z uroczystością otwarcia „Małego Przedszkola”. Te dwie ważne imprezy zgromadziły rodziców, uczniów oraz wielu gości, a wśród nich: dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie Halinę Uchman, dawnego długoletniego dyrektora placówki w Szopie Józefa Witosa wraz z Małżonką Stefanią, radnego Witolda Ropelę, przewodniczącego Rady Gminy Zbigniewa Suchtę oraz jego zastępcę Mirosława Kuczkowskiego, dyrektora GOK i radną powiatową Irenę Kulwikowską, dyrektora Kaszubskiego Parku Krajobrazowego Witolda Sieciechowskiego, dyrektora ZEAS Piotra Leszczyńskiego oraz Dyrektorki szkół w Lisich Jamach i Jelonku – Aleksandrę Dąbrowską – Kąkol i Ewę Pogroszewską. Dla rodziców, z okazji ich święta, dzieci zaśpiewały piosenki i recytowały wiersze. Po części artystycznej nastąpiło przecięcie wstęgi i uroczyste otwarcie „Małego Przedszkola”. Goście mogli zobaczyć salę w której najmłodsi bawią się i uczą.

Pani Prezes Beata Złoch wraz z córką Aurelią podczas otwarcia Małego Przedszkola.

Pani Prezes Beata Złoch wraz z córką Aurelią podczas otwarcia Małego Przedszkola.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego – 22.06.2007 r.

W tym dniu dzieci otrzymały świadectwa, a bardziej zasłużeni podziękowania i nagrody. Wyróżnioną została Paulina Szczodrowska z II klasy, która pisze pięknie wiersze, wyrasta na następczynię Pani Ewy Warmowskiej. Najlepszym uczniem szkoły okazał się Krystian Teclaf z V klasy. Nie tylko miał najwyższa średnią w szkole ale również osiągał w roku szkolnym 2006/2007 wybitne osiągnięcia w konkursach międzyszkolnych, gminnych i powiatowych. Oczywiście nagrody otrzymało wiele innych osób, dzieci. Zakończenie roku szkolnego to również czas pożegnania się z najstarszymi uczniami szkoły i tak też w tym roku opuściły mury szkoły: Dominika Bobkowska, Paulina Bulczak, Aneta Piepiórka, Roksana Głodowska, Kasia Wrońska, Damian Bulczak, Sebastian Pawelczyk, Krzysztof Pranczke.

Absolwenci Szkoły Podstawowej w Szopie z dyrektorem Przemysławem Łagoszem i nauczycielami, od lewej: Mirosława Lelkowska, Ewelina Sildatk, Sabina Lejk, Małgorzata Michałowska-Dąbrowska i Urszula Baska.

Absolwenci Szkoły Podstawowej w Szopie z dyrektorem Przemysławem Łagoszem i nauczycielami, od lewej: Mirosława Lelkowska, Ewelina Sildatk, Sabina Lejk, Małgorzata Michałowska-Dąbrowska i Urszula Baska.

Wypoczynek letni – 23.06.2007 r.

Bezpośrednio po zakończeniu roku szkolnego 23 czerwca uczniowie szkoły wyruszyli na letni wypoczynek. W pierwszym dniu wakacyjnych przygód zatrzymali się w Toruniu, mieście Mikołaja Kopernika. Tamm też udali się na seans do planetarium. Wieczorem dotarli do Niepokalanowa, gdzie obejrzano dwa przedstawienia – Misterium Męki Pańskiej oraz Historię Chrześcijaństwa w Polsce. Drugi dzień poświęcony był na zwiedzanie wyjątkowo słonecznej tego dnia Warszawy. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza, Łazienki, Stare Miasto, Cmentarz na Powązkach oraz Pałac Prezydencki. Ten dzień zakończył się noclegiem w Częstochowie. Trzeciego dnia z samego rana wycieczka udała się na Apel, po czym ruszyła do Ojcowskiego Parku Narodowego zobaczyć słynną Maczugę Herkulesa. Po długich wędrówkach udano się do Staszkówki – tam w gospodarstwie pani Zofii Majerczych dzieci wraz z opiekunami spędziły resztę noclegów. Na czas pobytu w Zakopanym przewidziano kolejne atrakcje: spływ przełomem Dunajca, wyprawa na szczyt Pienin – Trzy Korony. Ostatni dzień wycieczki to wyjazd do Krakowa, gdzie na wycieczkę czekała wyprawa do kina i Aquaparku.

Uczniowie oraz opiekunowie przed Pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Uczniowie oraz opiekunowie przed Pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu.