Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

Rok szkolny 2009/2010

Wycieczka w góry.

W dniach 13-21 lipca 2009 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zorganizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny „Mała Szkoła” w Szopie wypoczynku letnim. Dzieci przemierzyły mnóstwo kilometrów, weszły na wiele szczytów, zwiedziły mnóstwo ważnych miejsc dla kultury Polaka i Człowieka Gór. Na trasie nie ominęliśmy również miejsca ważnego dla Polaków, Kaszubów – Częstochowy – zarówno w drodze do, jak i podczas powrotu.

Otwarcie boisk.

W niedzielę 27 września 2009 roku zostały otwarte boiska sportowe. Boiska powstały dzięki Zarządowi Stowarzyszenia, ale również wszystkim jego członkom, rodzicom i dzieciom, którzy szczególnie w okresie wakacji spędzili wiele społecznych godzin podczas porządkowania terenu wokół boisk, podczas sadzenia trawy i innych prac. Boiska będą dobrze służyć sołectwu Bącka Huta

X Biegi uliczne „wokół Ołtarza Papieskiego”.

11 października 2009 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach, Gminny Klub Sportowy Sierakowice oraz GS Sch Sierakowicach X biegach ulicznych wokół Ołtarza Papieskiego.

Wręczenie medali i nagród zasłużonym nauczycielom.

14 października 2009 roku w Dworze Artusa w Gdańsku odbyło się uroczyste wręczenie medali i nagród zasłużonym nauczycielom. Wśród nagrodzonych znalazła się nauczycielka z „Małej Szkoły” w Szopie – Ewa Warmowska, która otrzymała nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. W tym dniu Medale Edukacji Narodowej otrzymały panie: Ewa Kasprzyk. Pomieczyńskiej Huty, a także nauczycielka z sąsiedniej szkoły w Mojuszu pani Irena Brustewicz

Pasowanie na ucznia klasy I.

15 października, na oczach zgromadzonych gości, uczniowie I klasy złożyli uroczyste ślubowanie. W tym roku szkolnym do klasy pierwszej uczęszczają: Aleksandra Głodowska, Kamil Malek, Jakub Neubauer, Agata Walkusz, Kornelia Kroll.

Promocja tomiku wierszy Pani Ewy Warmowskiej.

„A serce bije jedno…” to już trzecie dzieło Ewy Warmowskiej z Bąckiej Huty wydane w formie książki.

Promocja tomiku odbyła się jak zawsze w Małej Szkole w Szopie, tym razem 15 października, i była połączona z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Spotkanie miało tym razem charakter kameralny. W uroczystości wzięli udział: dzieci ze szkoły, ich rodzice, dziadkowie, nauczyciele, mieszkańcy sołectwa Bącka Huta oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Paczewie, które specjalnie na tą uroczystość przygotowało stół z wypiekami z bożonarodzeniowego stołu.

Nowy zbiór wierszy i opowiadań jest wyjątkowy w każdym aspekcie. Po pierwsze jest to wydanie dwujęzyczne. Na jednej stronie odnajdujemy wiersz, opowiadanie w języku kaszubskim, po drugiej tłumaczenie tegoż utworu na język polski. Jest to zupełnie nowatorskie podejście do publikacji w języku kaszubskim.

Po drugie w wierszach Ewy Warmowskiej odnajdujemy samego siebie. Odnajdujemy nasze myśli, nasze refleksje nad życiem, nasze marzenia, o których często myślimy, ale nie potrafimy im nadać formy pisemnej. Wiersze nauczycielki ze szkoły w Szopie są bardzo bliskie każdemu czytelnikowi, gdyż dotykają różnych aspektów i etapów życia człowieka – od beztroskiego dzieciństwa, swawoli, do tematów dotyczących spraw egzystencjalnych. Dwa poprzednie wydania z pewnością dedykowane były dzieciom, obecne zaś wydawać się może, że przeznaczone jest dla osób troszkę starszych. Spora część wierszy to utwory mówiące o sprawach trudnych, sprawach przemijania, ludziach, o relacjach międzyludzkich – nie zawsze łatwych…

Choć poruszane tematy są trudne, lekkość pióra Pani Ewy sprawia, że tomik czyta się z przyjemnością od pierwszej do ostatniej strony.

W naszej czytelniczej nowości odnajdujemy również, aż 10 opowiadań, dotykających życia na Kaszubach. Po raz trzeci grafikę i okładkę do książki projektowała córka Pani Ewy, Barbara Warmowska.

Wybory.

27 października 2009 roku Walne Nadzwyczajne Zebranie Członków Stowarzyszenia wybrało nowe władze: Zarząd: Dorota Pawelczyk – Prezes, Mirosława Jóskowska – Wiceprezes, Waldemar Landowski – Członek Zarządu, Komisja Rewizyjna: Anetta Klamrowska, Ewa Meina, Sabina Lejk.

VIII dyktando kaszubskie.

7 listopada 2009 r. uczniowie: Paulina Szczodrowska, Monika Teclaf oraz Maciej Teclaf z klasy V uczestniczyli w VIII już dyktandzie kaszubskim. Tym razem dyktando odbywało się w Gimnazjum w Sierakowicach. Do dyktanda przystąpiło ponad 200 osób z całego województwa pomorskiego. W kategorii wiekowej – szkoły podstawowe na starcie stanęło ponad dziewięćdziesiąt osób. Uczniów przygotowywała Pani Irena Damps.

Dzieci obejrzały koncert zespołu, wystawę poświęconą braciom Peplińskim, występ zespołu z Załakowa. Dla wszystkich przygotowano również obiad i ciasto. Każdy z uczestników otrzymał książkę – Antologię Aleksego i Antoniego Peplińskich, pamiątkowy, gliniany garnuszek, długopis oraz torebkę z logiem gminy Sierakowice.

Święto Niepodległości.

9 listopada 2009 roku w „Małej Szkole” w Szopie odbyły się uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie w skupieniu słuchali wypowiedzi kolegów, których przygotował Pan Łukasz Reiter.

Andrzejki.

27 listopada 2009 roku odbyła się zabawa andrzejkowa, w której uczestniczyli uczniowie klas IV -VI. Przygotowane było dużo różnych atrakcji tj. lanie wosku, wróżenie z kart i wspólna zabawa przy muzyce. Opiekunkami były Panie Sabina Lejk i Ewelina Rybiałek.

Przedstawienie „Królowa Śniegu”.

4 grudnia 2009 roku klasa V i VI zaprezentowały przedstawienie pt. „Królowa Śniegu” Naszych młodych aktorów przygotowała Pani Sylwia Porębska.

Tegoż dnia odwiedziła nas Święty Mikołaj, który częstował słodyczami dzieci, które odpowiadały prawidłowo na zadane przez niego zagadki.

Teatrzyk.

11 grudnia 2009 roku w naszej szkole odbyło się przedstawienie „O rybaku i złotej rybce”

„Moje Kaszuby”.

Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie plastycznym „Moje Kaszuby” organizowanym przez Centrum Kultury „Kaszubski Dwór” oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o/Kartuzy. Komisja konkursowa postanowiła przyznać: II miejsce – Damianowi Pecie z klasy IV – ceramika oraz nagrodę specjalną za najlepszą pracę w ceramice uczniowi klasy V Krzysztofowi Teclafowi.

Uczniów do konkursu przygotowywały Panie Ewa Warmowska, Irena Damps oraz Bożena Skierka.

Mikołaje w Szopie.

6 grudnia 2009 r. do „Małej Szkoły” w Szopie, tuż

po godzinie 13.00 zawitał cały tabun mikołajów, a nawet pań mikołajowych. Mikołaje poszły z duchem czasu i „nieco” zmodyfikowały swoje zaprzęgi. Przybyły bowiem na motorach wszelkiego rodzaju. Te piękne i okazałe maszyny przez ponad godzinę można było podziwiać na placu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.

Świta mikołajów tym czasem rozdawała dzieciom cukierki, a później zwiedziła placówkę. Nie obyło się także bez poczęstunku – ciasto i gorąca herbata (bo przecież Kaszubi to bardzo gościnna społeczność), który przygotowali mieszkańcy Sołectwa Bącka Huta.

Piękne i okazałe motocykle wszelkiego rodzaju przyciągnęły do szkoły także byłych uczniów.

„Mała Szkoła” wywarła wielkie wrażenie na gościach! Szczególną uwagę zwrócili na prace malarskie wykonane na szkle przez wychowanków, które zdobią szkolne korytarze.

Zastępowi mikołajów przewodniczył Pan Andrzej Drywa, właściciel Prywatnego Przedsiębiorstwa Produkcji Betonów „DRYWA” z Sosnowej Gór k. Sierakowic.

XX Przegląd Zespołów Kolędniczych w Gwidlinie.

20 grudnia 2009 roku w Zespole Szkół w Gowidlinie odbyły się eliminacje Gminne zespołów Kolędniczych. Eliminacje gminne przeglądu rozpoczął barwny korowód kolędników ulicami wsi. Kolorowi przebierańcy udali się do szkoły gdzie zaprezentowało się pięć grup.

W kategorii dzieci do lat 13 uczniowie naszej szkoły zajęli I miejsce i to właśnie Mała Szkoła w Szopie będzie reprezentować gminę Sierakowice na Finale Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych

Działania profilaktyczne i zajęcia z ceramiki.

22 grudnia odbyły się w szkole: zajęcia z profilaktyki, które przeprowadziła Pani Maria Karolak, zajęcia z ceramiki, które przeprowadził Paweł Sela – wszyscy zainteresowani uczniowie wykonali naczynie z gliny.

Już kolejny raz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadziły Panie Dorota Kobiela i Magdalena Grzenkowicz.

Wigilia 2009.

22 grudnia 2009 r. w szkole odbyło się tradycyjne spotkanie przy opłatku. Najmłodsi uczniowie zaprezentowali program artystyczny, który pozwolił wszystkim zebranym poczuć magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. W spotkaniu opłatkowym udział wzięli: nauczyciele, Zarząd Stowarzyszenia rodzice uczniów i przyjaciele szkoły. Uczniowie otrzymali prezenty od Świętego Mikołaja.

Kolędnicy.

23 grudnia 2009 r. w przeddzień Wigilii w trasę wyruszyli kolędnicy z Szopy. W imieniu dzieci i swoim własnym dziękuję za otwartość na podtrzymywanie tradycji i nie zamykanie drzwi przez kolędnikami. Dzięki temu już po raz trzeci (z jednym rokiem przerwy), w krótkiej historii Małej Szkoły, dzieci starają się pielęgnować tradycję związaną z Bożym Narodzeniem na Kaszubach – odwiedzając domostwa z krótką inscenizacją.

XX Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych w Sierakowicach.

15 stycznia 2010 r. w hali sportowej Gimnazjum w Sierakowicach odbył się XX Jubileuszowy Przegląd Zespołów Kolędniczych Województwa Pomorskiego. Głównymi organizatorami Przeglądu była Rada Gminy Sierakowice, Starostwo Powiatowe w Kartuzach, Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie oddział Sierakowice, Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach oraz Gimnazjum w Sierakowicach. Marszałek Województwa Pomorskiego – Jan Kozłowski oraz Prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego – Artur Jabłoński objęli patronatem honorowym Jubileuszowy Przegląd. Patronat medialny nad Przeglądem sprawowało Radio Kaszëbë oraz portal Kultura Ludowa.

Występy oceniała komisja w składzie: Teresa Lasowa – Dyrektor Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich; Emilia Reclaf – instruktor regionalista w Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach; Sławomir Bronk – muzyk.

W przeglądzie wzięło udział 11 zespołów (215 uczestników) w dwóch kategoriach: dzieci do lat 13 (5 grup) oraz młodzież i dorośli (6 grup) reprezentujących powiaty: kartuski, bytowski, wejherowski, pucki, lęborski.

Komisja dokonała wyboru najlepszego zespołu uwzględniając zgodność z tradycją, autentyczność tekstów i muzyki, dobór kostiumów, rekwizytów i ogólny wyraz artystyczny.

Na zakończenie Przeglądu Grupa Osób Niepełnosprawnych Warsztatów Terapii Zajęciowej z Chmielna przedstawiła widowisko pn. „Jasełka”.

XX Jubileuszowy Przegląd Zespołów Kolędniczych Województwa Pomorskiego przybliżył uczniom, gościom i mieszkańcom gminy Sierakowice bogactwo obrzędów Bożonarodzeniowych Ziemi Kaszubskiej.

Ogółem w Przeglądzie wzięło udział ok. 800 osób.

Kulig.

3 lutego 2010 roku uczniowie „Małej Szkoły” w Szopie wybrali się na kulig ze swoimi opiekunami. Zamiar nie odbyłby się bez wsparcia Pana Jacka Piepiórki, który zorganizował kulig od strony technicznej. Aby się rozgrzać uczestnicy kuligu dostali ciepłą herbatę i kiełbaskę, którą piekli przy ognisku.

Tą eskapadę zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołwctwa Bącka Huta. Zimowa aura przeszła najśmielsze oczekiwania, niezwykle urokliwy o tej porze las przywitał nas ośnieżonymi korami drzew i śnieżnym puszystym śniegiem.

Konkurs Wiedzy o Regionie.

6 lutego 2010 roku w Gimnazjum w Sierakowicach odbyły się eliminacje gminne Konkursu Wiedzy o Kaszubach – Regionie. Zadaniem uczestników konkursu było udzielenie odpowiedzi na 40 pytań. Maksymalnie można było uzyskać 111 punktów. Zakres konkursu obejmował wiedzę z zakresu historii, geografii Pomorza, znajomość sławnych i zasłużonych osób z terenu województwa pomorskiego i gminy Sierakowice, znajomość zabytków i ważnych miejsc na terenie naszej gminy. Po sprawdzeniu kodowanych prac, wyłoniono 10 laureatów z największą liczbą punktów.

W konkursie, w kategorii szkoły podstawowe, uczestniczyły 33 osoby ze wszystkich 11. szkół z terenu gminy Sierakowice.

Cała trójka naszych uczniów biorących udział w konkursie znalazła się w pierwszej dziesiątce finalistów.( II, IV i VIII miejsce „Mała Szkoła” w Szopie).

Ferie 2010.

Uczniowie „Małej Szkoły” w Szopie nie mieli czasu na nudę. Mimo zimowej aury i wolności od obowiązków szkolnych, spora część dzieci chętnie uczestniczyła w zajęciach, które zorganizowała dla nich macierzysta placówka Zespołu Szkolno – Przedszkolnego i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Bącka Huta. Największych atrakcji doświadczyła 23-osobowa grupa ochotników, która w drugim tygodniu ferii zimowych wyjechała do Trójmiasta. Koszt poniesiony przez jednego ucznia, to zaledwie 50 zł. Pobyt trwał 5 dni, dzieci nocowały w Schronisku Młodzieżowym w Gdańsku – Zaspie, które zresztą bardzo przypadło im do gustu. Po Trójmieście poruszały się głównie kolejką SKM, dzięki czemu przy okazji zapoznały się osobiście ze sposobami przemieszczania w mieście. Podczas pobytu każdy dzień wypełniony był po brzegi różnymi atrakcjami tak, aby dzieci doświadczyły i zobaczyły jak najwięcej, a nie wypoczywały wyłącznie w pokojach, wylegując się na łóżkach… Tak więc już w dniu przyjazdu, oprócz kina – nie mogło zabraknąć też wejścia na lodowisko w Hali Olivia. Kolejny dzień, to zwiedzanie Starego Miasta Gdańsk, głównie przepięknych i zabytkowych kościołów oraz katedr. Na zakończenie zaś – partyjka gry w… kręgle, w gdańskim Centrum U7 na Placu Dominikańskim 7. Wspólna zabawa i rywalizacja tak spodobała się dzieciom, że z wielką chęcią powtórzyły rozgrywki w dzień wyjazdu Środa, to czas spędzony w Akwarium Gdyńskim. Oceanarium przybliżyło zwiedzającym tysiące morskich okazów z różnych stron świata. Można było nie tylko podziwiać ekspozycje przez szybę (jak np. piranię, ośmiornicę, a nawet rekina) lub obiektyw mikroskopu, ale także dotknąć niektóre morskie rybki. Oprócz tego dzieci obejrzały film nt. życia w Amazonii, wysłuchały legend o wybranych mieszkańcach szerokich wód, a także wzięły udział w konkursie przygotowanym przez zespół Oceanarium. Przedostatni dzień zimowiska dzieci spędziły w Sopocie. Do południa zwiedzały miasto, weszły na molo, a na plaży nakarmiły oczywiście dziesiątki łabędzi i innych nadmorskich ptaków. Po „ciężkiej pracy” przyszedł czas na relaks, czyli 3 godz. w sopockim Aquaparku.

VI Powiatowy Przegląd Niemieckojęzycznych Scenek Teatralnych.

17 marca 2010 r. w Klukowej Hucie odbył się VI Powiatowy Przegląd Niemieckojęzycznych Scenek Teatralnych Uczymy się języka niemieckiego przez zabawę w teatr. W kategorii szkół podstawowych stanęło 5 zespołów: Puzdrowo, Stężyca, Mała Szkoła w Szopie, Banino i Klukowa Huta. Komisja pod przewodnictwem wicekonsula Konsulatu Generalnego w Gdańsku, pana Gerarda Fensterseiera nagrodę główną postanowiła przyznać Małej Szkole w Szopie. W nagrodę dzieci pojadą w maju do Teatru Miniatura w Gdańsku. Ponadto otrzymali książki i dyplomy.

Warto też wspomnieć, że nagrodę indywidualną odebrał Krzysztof Teclaf , który został nagrodzony za najlepszą grę aktorską. Naszą szkołę reprezentowali: Maciej Teclaf, Monika Teclaf, Paulina Bulczak, Paulina Szczodrowska, Krzysztof Teclaf i Patryk Kroll – uczniowie klasy V. Uczniów do występu przygotowywała pani Ewelina Rybiałek.

„Rodnô Mòwa” – 26 marca 2010 roku.

W tym roku w eliminacjach gminnych Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej w Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach reprezentowało naszą szkołę 6 uczestników. W grupie zerówek: Anna Białk i Michał Lorbiercki, w grupie klas I – III Olga Landowska i Przemysław Ksionsek i Paulina Szczodrowska z klasy V.

Recytację uczniów oceniała komisja w składzie: Emilia Reclaf, Danuta Kosowska i Magdalena Kropidłowska. Anna i Paulina otrzymały wyróżnienie.

Turniej Tenisa Stołowego w Szopie.

28 marca w Małej Szkole w Szopie odbył się turniej tenisa stołowego o puchar Prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Bącka Huta.

Po kilkugodzinnych zmaganiach I miejsce w kategorii kobiety zajęła Magdalena Białk z Bąckiej Huty (załączona fotka – po lewej Magdalena Białk, po prawej – prezes Stowarzyszenia Dorota Pawelczyk). W kategorii dziewczęta najlepsza okazała się Olga Landowska z Łączek.W kategorii chłopcy – szkoła podstawowa bezkonkurencyjny okazał się Daniel Pawelczyk z VI klasy. Tuż za nim na podium stanęli: Patryk Labuda z VI klasy i Przemek Ksionsek z III klasy.

W kategorii mężczyźni na I miejscu uplasował się Kamil Jóskowski. Następne miejsca na podium kolejno zajęli: Kamil Bobkowski i Paweł Labuda.

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

30 marca na obiektach SP w Sierakowicach odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Na starcie stanęły wszystkie szkoły z terenu gminy Sierakowice. Turniej składał się z 4. części: część teoretyczna, na którą składał się test z 25 pytań; miasteczko ruchu drogowego; tor przeszkód oraz udzielanie pierwszej pomocy medycznej.

Naszą szkołę reprezentowali: Daniel Pawelczyk, Damian Peta, Patryk Kroll

Po ciężkich bojach wyłoniono zwycięzców: I miejsce – „Mała Szkoła” w Szopie Najlepszym zawodnikiem Turnieju został Krzysztof Kowalewski z SP w Sierakowicach, który w nagrodę otrzymał w pełni wyposażony rower ufundowany przez pana Subkowskiego. Należy dodać, że 2. najlepszym zawodnikiem zawodów był uczeń naszej szkoły – Patryk Kroll. Należy podkreślić wspaniałą organizację i znakomite przeprowadzenie zawodów przez kadrę SP w Sierakowicach.

Tak więc gminę Sierakowice w eliminacjach powiatowych Turnieju BRD w Kartuzach 22 kwietnia 2010 r. reprezentować będą szkoły: „Mała Szkoła” w Szopie oraz Gimnazjum w Gowidlinie.

Sprawdzian 6 klas.

8 kwietnia 2010 roku uczniowie klas 6 przystąpili do sprawdzianu kompetencji.

XI Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych „Kaszëbskô Bina”.

9 kwietnia 2010 r. w Sierakowicach odbył się XI Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych Kaszebsko Bina. Impreza rozpoczęła się o godz. 10.00 w sali widowiskowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Udział wzięło w sumie dziewięć grup teatralnych, m.in. z Brodnicy Górnej, Miszewa, czy Załakowa. Złota Maska w tym roku przypadła Świetlikom z kartuskiej SP nr 2, które wystawiły przedstawienie „Ò złi królowi i piãkni królewiónce”. Trzeba przyznać, że była to wielce zasłużona nagroda, która bez wątpienia należała się tej obiecującej trupie teatralnej.

Dzieci z Szopy także wzięły udział w przeglądzie. Wystawiły tekst wg bajki Alojzego Nagla „Merchél ë niepòcész”.

Przed swoim występem uczestnicy przedstawienia, wraz z kolegami z młodszych klas (IV i V), dwie godziny spędzili na spacerze po Sierakowicach. Grupa wraz z opiekunami odwiedziła m.in. Urząd Gminy, gdzie nie tylko miała możliwość zwiedzenia gminnych korytarzy, ale także zobaczyła, jak pracują niektórzy urzędnicy. Tę wizytę urozmaiciła pani Maria Karolak, która ujrzawszy gromadę dzieci, natychmiast podjęła się roli przewodnika i oprowadziła uczniów po niektórych działach urzędu (ochrona środowiska, geodezja, USC). W drodze do Ołtarza Papieskiego, dzieci na kilka chwil weszły do holu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych na ul. Dworcowej.

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym – eliminacje powiatowe.

22 kwietnia ekipa naszej szkoły w składzie: Daniel Pawelczyk, Patryk Kroll, Damian Peta reprezentowała gminę Sierakowice na eliminacjach powiatowych Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

Turniej jak zawsze składał się z 4. części: część teoretyczna, na którą składał się test z 25 pytań; miasteczko ruchu drogowego; tor przeszkód oraz udzielanie pierwszej pomocy medycznej.

„Mała Szkoła” w Szopie nie zawiodła – II miejsce.

Warto dodać, iż w ciągu ostatnich czterech lat Mała Szkoła w Szopie trzykrotnie wygrywała eliminacje gminne turnieju BRD w Sierakowicach (na 11 szkół w gminie Sierakowice), zaś w eliminacjach powiatowych w Kartuzach raz zajęła 3 miejsce, zaś dwukrotnie 2 miejsce w powiecie. Uważam, iż jest to bardzo duży sukces naszej placówki w Turniejach BRD.

Anna Czewińska – Rydel spotkanie w bibliotece w Sierakowicach.

19 kwietnia 2010 roku uczniowie „Małej Szkoły” uczestniczyli w spotkaniu z Anną Czerwińską – Rydel, które zorganizowała Biblioteka w Sierakowicach. Wychowankowie naszej placówki mieli możliwość nie tylko zapoznać się bliżej z twórczością A. Czerwińskiej – Rydel, ale także posłuchać utworów czytanych przez nią samą. Pani Anna udzielała także wyczerpujących odpowiedz i na pytania, które chętnie zadawały dzieci. Pomagały także wybrać tytuł do kolejnej pozycji, która niebawem wyjdzie spod pióra pani Anny, a tematyką mają być instrumenty. Nie obyło się oczywiście bez autografów – nie tylko tych w notesiku czy na zwykłej kartce, ale także w pozycjach, które kilkoro z dzieci sobie zakupiło. Po zakończeniu spotkania i pożegnaniu pisarki – dzieci zostały jeszcze w Bibliotece, gdyż to nie był koniec atrakcji, które przygotowała dyrektorka placówki – pani Joanna Telega.

Uczniowie wzięli udział w zabawie – konkursie, który w całości poświęcony został twórczości H.Ch. Andersena. W tym roku bowiem mija 205. rocznica urodzin tego wybitnego duńskiego pisarza, najbardziej znanego ze swej twórczości bajkopisarskiej. Któż z nas bowiem nie zna Brzydkiego kaczątka, Calineczki, czy Królowej śniegu?

I Wojewódzki Konkurs Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej.

Konkurs rozpoczął się o godz. 10.00, 14 maja 2010 r. – w sali regionalnej Zespołu Szkolno -Przedszkolnego „Mała Szkoła” w Szopie, zaś zakończył o godz. 15.00.

Konkurs realizowany był przez: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Bącka Huta I Zespół Szkolno-Przedszkolny „Mała Szkoła” w Szopie, w ramach projektu realizowanego we współpracy z Gminą Sierakowice.

Uczestnicy (84 osoby) zostali zakwalifikowani do następujących kategorii: zerówka i młodsi – 10 uczestników, I-III klasa – 26 uczestników, V-VI klasa– 32 uczestników, gimnazjum – 12 uczestników, szkoła ponadgimnazjalna – 4 uczestników.

Uczniów oceniała komisja konkursowa w składzie: Ewa Warmowska – przewodnicząca, Joanna Telega – Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Sierakowice, Emilia Maszke – nauczyciel j. kaszubskiego i j. Polskiego w SP w Puzdrowie, sabina Lejk – nauczyciel j. polskiego w SP w Szopie.

O godz. 11.30 pełnomocnik wójta gminy Sierakowice ds. j. Kaszubskiego i regionalizmu – pani Danuta Pioch wręczyła pani Ewie Warmowskiej NAGRODĘ WÓJTA GMINY SIERAKOWICE, oraz odczytała okolicznościowy list gratulacyjny od pana Wójta. Cała sala gromkimi brawami podziękowała i pogratulowała pani Ewie Warmowskiej Jej twórczości oraz odśpiewała sto lat.

Nagrody: każdy z uczestników oraz każdy nauczyciel-opiekun otrzymał pakiet książek: Ewa Warmowska – A serce bije jedno…, Przemysław Łagosz – Mała Szkoła w Szopie – nam się udało…, Przemysław Łagosz – Przedszkole na wsi – szansą rozwoju Twojego dziecka; każdy z uczestników otrzymał – dyplom uczestnika konkursu, każdy z nauczycieli-opiekunów otrzymał – podziękowanie, I-III miejsca w każdej z kategorii otrzymali ręcznie zdobione, gliniane wazony wykonane przez pracownię garncarstwa Bożeny i Pawła Selów z Gowidlina, w każdej z kategorii rozdano po 3 dyplomy wyróżnionych.

Nagrody wręczała autorka wierszy i fraszek – Ewa Warmowska.

Gminny Turniej Matematyczny w Kolonii.

Dnia 14. mają 2010 rok o godz. 11.00 w Szkole Podstawowej w Kolonii odbył się IV Gminny Turniej Matematyczny dla klas III. Do konkursu przystąpiło 12 szkół. Naszą szkołę reprezentowała Martyna Klinkosz i Przemysław Ksionsek. Konkurs odbył się w dwóch etapach: indywidualnym i drużynowym. W kategorii indywidualnej Martyna Klinkosz zdobyła wyróżnienie – IV miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom za udział i drobne upominki. Uczniów przygotowywała Mirosława Lejkowska. Wyjazd do biblioteki w Sierakowicach.

Dzień Kaszubski – 14 mają 2010 roku.

Uczniowie malowali kaszubskie motywy na glinianych dzbanuszka, garnuszkach, miseczkach i świecznikach wykonanych wcześniej na warsztatach garnacarskich z Pawłem Selą. Jest siedem kolorów kaszubskiego haftu i tyleż kolorów farb używały dzieci do ozdabiania glinianych rękodzieł.

Dzień Europejski.

18 maja 2010 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Europejski. Wszystkie klasy, nawet najmłodsi wychowankowie placówki, rzetelnie przygotowali się do tego uroczystego dnia. Na początku nie mogło zabraknąć hymnu unijnego „Ody do radości”. Następnie każdy oddział przedstawił krótką charakterystykę europejskiego kraju, który wcześniej wylosował do prezentacji. Nie obyło się bez zagadek, wierszyków, pokazów – nie tylko przedmiotów kojarzonych z danym państwami, ale także stylów ubierania się, jaki np. zaprezentowała grupa z klasy 0, przybliżając modę francuską. Uczniowie przy tej okazji wystawili także przedstawienie w języku niemieckim, którym zdobyli 1. miejsce w Klukowej Hucie.

39. Konkurs Ludowych Talentów – Lipusz 2010.

31 maja 2010 roku uczniowie „Małej Szkoły” wybrali się do Lipusza w związku z rozstrzygnięciem konkursu LUDOWYCH TALENTÓW. Uroczysty finał z udziałem takich znanych i ważnych osobistości, jak np. pan Stanisław Lamczyk (Poseł na Sejm, reprezentant Kaszubów w polskich rządzie) miał miejsce na stadionie należącym do Zespołu Szkół w Lipuszu, o godz. 13.00. Przerwy w czasie rozdawania nagród urozmaicali wychowankowie ZS w Lipuszu, m.in. wystąpił szkolny teatrzyk w języku kaszubskim, a także zatańczył zespół „Stopka”, który oczywiście także występował z repertuarem kaszubskim.

Zanim jednak wręczono nagrody i wyróżnienia, w tym sporo naszej szkolnej grupie z Szopy, bo aż 12 osobom, wszyscy uczestnicy wzięli udział w atrakcjach, które przygotowali tegoroczni organizatorzy. Na początek mała wyprawa do Nadleśnictwa Lipusz, a dokładnie szlakiem ścieżki dydaktycznej Płociczno (3,5 km). Dzieci zapoznały się z gatunkami drzew, sposobami odnowienia drzewostanu, zobaczyły dostrzegalnie (wieżę) przeciwpożarową, paśniki dla zwierząt, a także jeden z kamieni diabelskich, które porozrzucane są po kaszubskiej ziemi… Później chwila przyjemności – gorące kiełbaski i herbata. Następnie grupa udała się do Zakładu Porcelany Stołowej „Lubiana”, położonego w Łubianie, niedaleko Lipusza. Dzieci miały możliwość obejrzenia fabryki „od kuchni”. A naprawdę było co podziwiać. Nikt chyba wcześniej nie zdawał sobie sprawy, ile trzeba włożyć pracy – nawet przy dzisiejszej technologii, aby na naszym stole znalazły się talerze, czy zwykłe kubki do napojów. Szkoda tylko, że na terenie zakładu nie było wolno robić zdjęć. Dopiero w jednym z pomieszczeń, gdzie panie zdobiły filiżanki, uchylono nam rąbka tajemnicy i można było uwiecznić kilka momentów.

Po rozdaniu nagród, uczniowie obejrzeli wystawę składającą się z najlepszych prac, po czym udali się do domu. Szkoda tylko, że nie wszyscy wytypowani uczestnicy skorzystali osobiście z zaproszenia. Na szczęście nagrody nie przepadły

Nagrodzeni: Zuzia Teclaf, Monika Teclaf, Kuba Teclaf, Amelka Teclaf, Natalia Malek, Michał Lorbiecki, Joachim Lorbiecki, Aneta Bulczak, Patrycja Bulczak, Dominik Ropela, Jowita Złoch, Weronika Klinkosz.

Dzień Dziecka.

Dnia 1 czerwca w naszej szkole został zorganizowany Dzień Dziecka pod hasłem Wesoło i zdrowo, bo na sportowo. Zajęcia rozpoczęły się o godzinie 8.30 od przywitania uczniów i przedstawienia planu dnia.

Ze względu na pogodę pierwszą część zajęć przeprowadzono w szkole na korytarzu, drugą zaś – na boisku szkolnym. Impreza przebiegła w bardzo miłej atmosferze, a dzieci bawiły się doskonale

W pierwszej części zabawy chętni uczniowie musieli uporać się z następującymi konkurencjami sportowymi: „Bieg kangurów” czyli wyścig w workach, „Wyścig z jajkiem”, Wyścig tyłem do, a z powrotem wyścig w przysiadzie, Wyścig na koturnach

Po zakończeniu tego etapu zabawy i krótkiej przerwie na posiłek dzieci przeszły na boisko szkolne, gdzie odbyła się dalsza część programu. Tym razem brały udział w następujących konkurencjach sportowych:„Wyścig z kubkami”, wyścig z obręczami”, rzut woreczkiem (piłeczką) do wiadra, rzut wolny do kosza, skoki przez skakankę, przechodzenie na piłkach lekarskich do linii mety.

Zadaniem uczestników było zdobycie jak największej ilości punktów w każdej konkurencji. Pod uwagę brany był głównie czas w jakim wykonano zadanie.

Z każdej dyscypliny wyselekcjonowano dwudziestu najlepszych: dziesięcioro dziewczynek i dziesięcioro chłopców. W ten sposób wyłoniono następujących zwycięzców:

Dziewczęta, kategoria wiekowa 0-III; Aneta Bulczak, chłopcy, kategoria wiekowa 0-III: Robert Peta, dziewczęta, kategoria wiekowa IV-VI: Michalina Bobkowska, chłopcy, kategoria wiekowa IV-VI: Daniel Pawelczyk.

Po podliczeniu punktów, najlepsi otrzymali nagrody (piłki do gry w siatkówkę, koszykówkę, licznik, pendriva) a dodatkowo każdy zawodnik dostał coś słodkiego „na ząb”.

Dzień Matki i Ojca – 1 czerwiec 2010 rok.

Dzieci z różnych klas wystąpiły z przedstawieniem, które Rodzice obserwowali przy filiżance kawy, zajadając ciastko. Dodatkową atrakcją tej uroczystości, była wystawa prezentująca ukochanych Rodziców, których namalowały dzieci. Zadaniem „mamuś i tatusiów” było odgadnięcie, która z podobizn pasuje właśnie do nich i została stworzona przez ich pociechę. Trzeba dodać, że portrety były anonimowe i znane wyłącznie twórcom. Jak się okazało, nie było to wcale takie łatwe zadanie, ale wywołało za to wiele uśmiechu i radości na twarzach „cudownych rodziców”.

XI Gminne Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych Gminy Sierakowice.

W dniach 7-9 czerwca 2010 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XI. Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Sierakowicach.

Po 20 konkurencjach lekkoatletycznych okazało się, że Mała Szkoła w Szopie – prawie najmniejsza szkoła w gminie Sierakowice – na 11 szkół podstawowych – zajęła w klasyfikacji generalnej II miejsce w gminie Sierakowice.

Ogromny to sukces, tym bardziej, że do tej pory dwukrotnie zdobywaliśmy – osobiście uważam, że wysokie – VII miejsce, a w 2009 roku bardzo wysokie IV miejsce.

Na pochwałę zasługują wszystkie dzieci biorące udział w Igrzyskach za ich postawę i przede wszystkim wytrzymałość psychofizyczną. Na szczególne wyróżnienie zasługują jednak uczniowie VI klasy Daniel Pawelczyk, Michalina Bobkowska, Daria Klinkosz, dzięki którym taki wynik stał się rzeczywistością. To ich indywidualne osiągnięcia uplasowały Szopę na tak wysokiej pozycji.

Wyróżnić należy również najmłodszych reprezentantów naszej ekipy: Martynę Klinkosz, Jarka Piepiórkę i Przemka Ksionska.

Nagrodę (zegarek) otrzymał Przemek Ksionsek jako najmłodszy uczestnik, który wystartował w biegu na 1500 m i pokonał ten dystans.

Daniel Pawelczyk wynikiem 15.50 m pobił rekord Igrzysk w pchnięciu kulą.

Do tej pory rekord z dziesięciu edycji Igrzysk wynosił 9.60 m.

Największym wyróżnieniem było uznanie przez organizatorów Daniela Pawelczyka za najlepszego zawodnika XI. Igrzysk w kategorii chłopcy – szkoła podstawowa. W nagrodę otrzymał pamięć 16 Gb.

Piątnica – Nadole – Kaszubskie Oko – Puck.

15 czerwca 2010 roku piątka uczniów z „Małej Szkoły” uczestniczyła w wycieczce zorganizowanej przez Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie o/Sierakowice. Wyjazd był nagrodą dla wychowanków, którzy znacząco wyróżniali się i aktywnie uczestniczyli w życiu swojej małej ojczyzny, jaką są Kaszuby. W tym roku głównym celem był Płuck. Wcześniej jednak dzieci miały okazję zwiedzać zbiorowy cmentarz w Piątnicy i złożyć hołd ofiarom II wojny światowej. Następnie grupa udała się do skansenu w Nadolu. Tam dzieci miały możliwość poznania zupełnie z bliska XIX – Zagrodę Gburską wraz z sąsiadującymi obierkami. Następnym punktem wycieczki była wieża widokowa Kaszubskie Oko im. Jana Pawła II, która położona jest w Gniewie koła Żarnowca. I wreszcie ostatni etap – Puck.

Na początek smaczny i pożywny obiad, a następnie zwiedzanie miasta, m.in. Kościoła Św. Apostołów Piotra i Pawła z XIV wieku.

Uczestnicy wyjazdu: Olga Landowska, Maciej Teclaf, Monika Teclaf, Paulina Szczodrowska, Adriana Grzenkowicz.

Teatr.

17 czerwca 2010 roku odwiedził nas Teatr z Krakowa. Aktorzy przedstawili spektakl pt. „Wilk i zając”. Wszyscy z zapartym tchem oglądali przedstawienie. Owo przedstawienie mimo iż było pouczające to bardzo ciekawe i śmieszne.