Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

Uczniowie z Szopy na Piastowskim Szlaku 22-25.09.2012 r.

W dniach 22-25.09. br. z inicjatywy naszej placówki i Stowarzyszenia, odbyła się wycieczka Biskupin – Gniezno – Licheń Stary – Kruszwica, w której uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Szopie, łącznie 65 uczniów. Opiekunami grupy byli: Przemysław Łagosz, Magdalena Rompa, Aleksandra Czaja oraz Kamilla Klamrowska.

 

 

 

 

 

 

Wyjazd rozpoczął się zbiórką o godzinie 6.00. Ponieważ chętnych było więcej niż miejsc w autobusie, młodsze dzieci udały się na „wyprawę” busem. Po kilku godzinach jazdy dotarliśmy do Biskupina, gdzie odbywał się XVIII Festyn Archeologiczny pt. „Polska Piastów”. Zgodnie z planem na początku udało się nam obejrzeć inscenizację koronacji Bolesława Chrobrego wykonaną przez pasjonatów tamtej epoki.

 

 

 

 

 

 

 

Zaraz po tym niewątpliwą atrakcją była walka wojów, gdzie z bliska obejrzeć można było potyczki ówczesnych „żołnierzy”.

 

 

 

 

 

 

 

Ale to nie wszystko. Na każdego czekały jakieś atrakcje. Starsze dzieci zainteresowane były strzelaniem z łuku, natomiast młodsze malowaniem twarzy różnymi wzorami np. orła piastowskiego. Obejrzeliśmy także: pokaz tańców szkockich zespołu „Comhlan”, pokaz mody wczesnośredniowiecznej, zjazd w Gąsawie i śmierć Leszka Białego, pokazy tańców irlandzkich. Uczestniczyliśmy w koncercie, tańcach i zabawach z zespołem „Lutaś”, i jako jedyni ze zwiedzających osadę cała nasza grupa wzięła udział w warsztatach tanecznych z zespołem „Comhlan”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W osadzie obejrzeć można jeszcze było: pokaz orki pradziejowej, pokaz czerpania papieru czy obejrzeć wystawy stałe, uczestniczyć w warsztatach pisania głagolicą. Szczególnym zaciekawieniem cieszyły się warsztaty pt. „Jak zbudowano Biskupin?”, gdzie można było za pomocą drewnianych puzzli wybudować drewniane chaty, na wzór tych w Biskupinie. Było też szereg innych stanowisk, których nie sposób opisać.

Po godzinie 17.00 opuściliśmy osadę i po krótkim spacerze ( 3km J) dotarliśmy do naszego miejsca noclegowego, tzn. Przystani Biskupińskiej. Pokoje były przytulne, aż nie chciało się ich opuszczać następnego dnia.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy pobudką o 7.00 rano. Pospiesznie spakowaliśmy walizki i ruszyliśmy w dalszą drogę „na Gniezno”. Po drodze zatrzymaliśmy się w małej miejscowości Rogowo, gdzie znajduje się Park Dinozaurów. Ogromne podobizny dinozaurów wzbudziły w nas zachwyt. Poświęciliśmy też ok. 1.5 godz. na zabawy w parku linowym, placu zabaw.

 

 

 

 

 

 

 

Zwiedzanie Gniezna rozpoczęliśmy od Katedry w Gnieźnie. Osobiście na mnie duże wrażenie zrobiły Drzwi Gnieźnieńskie, których rzeźbienia zostały dokładnie opisane przez panią przewodnik Barbarę Siemion. Następnie poznaliśmy stare i nowe eksponaty w katedrze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejnym etapem zwiedzania było Muzeum Początków Państwa Polskiego. Najbardziej interesujące okazały się projekcje filmów 3D, dotyczące historii naszego kraju. Ruszyliśmy w dalszą drogę…

Po dotarciu do Lichenia i obiedzie, uczestniczyliśmy w niedzielnej mszy świętej. Po zakwaterowaniu, z ulgą przyłożyliśmy głowy do poduszki.

Cały kolejny dzień spędziliśmy w Licheniu. Młodsze dzieci zwiedziły Licheń, a gimnazjaliści pojechali na kręgle, bilard do Konina. Po południu cała grupa ponownie zwiedzała bazylikę w Licheniu oraz miała okazję wejść na wieżę widokową. Był też czas na zajęcia z panią Magdą – malowanie na szkle. Nawet chłopacy wczuli się w swoje role i starali się dokładnie namalować swoje obrazki. O godzinie 21.00 całą grupą udaliśmy się na zasłonięcie Obrazu Matki Boskiej.

 

 

 

 

 

 

 

Tu czekała nas bardzo miła niespodzianka, gdyż trafiliśmy akurat na koncert Joszka Brody, który popisywał się umiejętnością gry na drumli, czterometrowej trąbicie, rogach, różnego typu fujarach i okarynach, skrzypcach, gajdach i wielu innych instrumentach ludowych. Koncert kontynuowany był również po zakończeniu apelu. Ogromne wrażenie zrobiło wykonanie jednego z utworów przez Joszkę razem ze swoim ojcem Józefem, gdy Joszko grał na fujarce, zaś ojciec śpiewał donośnym głosem wypełniając całą bazylikę. „Muzyka grana przez ten duet jest dobra i czysta, zagrana z sercem. Przebija w niej tęsknota do źródeł, do tych głębi naszego serca, gdzie rozum nie dociera, a życie pulsuje.”

Ostatni dzień wycieczki rozpoczęliśmy wizytą w Lesie Grąblińskim. W drodze powrotnej zwiedziliśmy z przewodnikiem zabytki Kruszwicy takie jak: Mysia Wieża i Kolegiatę Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W ramach relaksu wypłynęliśmy statkiem o wdzięcznej nazwie „Rusałka” w krótki rejs. Był to ostatni punkt programu naszej wycieczki. Droga powrotna upłynęła spokojnie. Około godziny 20.00 wróciliśmy do swoich domów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opis przygotowała: Monika Teclaf, uczennica klasy II Gimnazjum w Szopie