Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

Rekolekcje – podsumowanie

Rekolekcje tego roku trwały od 18 do 20 marca. W poniedziałek zajęcia uczniów  z ‘’podstawówki’’ odbyły się w godz. 10.30 – 12.30, a młodzież rozpoczęła zajęcia o godz. 8.00 i skończyła ok. godz. 15.00. I i II klasa gimnazjum uczestniczyła w wykładzie  pana Bogdana Gackowskiego [wiceprezes Pomorskiego Związku BnO], który przedstawił informacje dotyczące orientowania mapy w terenie, posługiwania się kompasem, rozpoznawania  terenu za pomocą warstwic. Około godz. 10.30 rozpoczęły się rekolekcje. Wszyscy uczniowie zebrali się na szkolnym holu [włącznie z przedszkolakami] i odbyli spotkanie w miłej atmosferze. O godz. 12.30 uczniowie ze szkoły podstawowej skończyli zajęcia. Ci gimnazjaliści, którzy byli obecni i zostali, pojechali do Sierakowic, aby przetestować zdobytą wiedzę o biegach w praktyce. Po 16.00 wszyscy zmęczeni, ale uśmiechnięci, byli w drodze do domu…

19 marca wszystkie zajęcia zaczęły się o godz. 8.00. Zainteresowane dzieci z klas I-VI wykonywały kwiaty
z bibuły do kilkumetrowej palmy [ok. 5 m], a „gimnazjum” miało w tym czasie spotkanie z panią z Gminnego Środka Opieki Społecznej w Sierakowicach, która zapoznała słuchaczy z zagadnieniem wolontariatu. Od 10.30, dzieci wraz z księdzem rekolekcjonistą, zaczęły oglądać film pt. „Opowieści z Narnii.  Podróż Wędrowca do Świtu”, którego pierwszą część rozpoczęły  dzień wcześniej. O 12.00 młodzież spotkała się
z psychologiem z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Żukowa. Pani psycholog przeprowadziła rozmowę  na temat tolerancji. Potem gimnazjaliści spotkali się z panem Mieczysławem Weredą oraz z panią Marzeną Korzeniewską z Sierakowic. Zaproszeni goście omówili temat pt.: „Bezpieczna młodość. Bezpieczne wakacje”. Były to osoby niepełnosprawne, które podzieliły się także swoimi życiowymi tragediami. (Nie wiem jak chłopcy, ale mam nadzieję, że tak jak dziewczyny, byli także zainteresowani i przejęci tą sprawą oraz kierowali wiele ciekawych pytań do naszych gości). W całym tym czasie chętne dzieci „podstawówki” pracowały nad olbrzymią [w porównaniu do tych typowych] palmą wielkanocną.

W środę, w ostatni dzień – dzieci mogły się wyspać, ponieważ zajęcia  zaczęły się dopiero o 10.30. Przyjechał ksiądz Andrzej  i poprowadził rekolekcje. Tego dnia odbyła się droga krzyżowa we współpracy
z młodzieżą gimnazjalną. Pod koniec spotkania „nasz” ksiądz rekolekcjonista podziękował wszystkim za udział i tak zakończył wspólne, tegoroczne rekolekcje. Dzieci ze szkoły podstawowej skończyły wszelkie zajęcia i warsztaty, a „gimnazjum” (niestety beze mnie) pojechało do Wejherowa do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej. Tam, historię Kaszub związaną z instrumentami, a także z życiem Gerarda Labudy, przybliżył wszystkim pan Roman Drzeżdżon – wybitny pisarz i działacz kaszubski obecnych czasów. Później wszyscy udali się na Kalwarię Wejherowską – którą, jak głosi legenda – każdy powinien chociaż raz w życiu przejść, najlepiej na kolanach, gdyż  winnym razie będzie musiał zrobić to po śmierci. Niestety, nie udało się piechurom tym razem pokonać tej trasy, gdyż na szlaku było zbyt wiele śniegu, który utrudniał drogę i przez to czynił ją niebezpieczną. W zamian uczniowie odwiedzili pobliski kościółek, w którym przyłączyli się do wspólnej modlitwy zebranych tam ludzi.  Przed 17.00 wszyscy byli już w swoich domach.

Opracowała Zuzanna Teclaf  i S. Lejk