Dzisiaj, uczniowie klasy VI, przystąpili do swego pierwszego, bardzo poważnego egzaminu - sprawdzianu szóstoklasisty. Wzięli w nim udział wszyscy nasi uczniowie – na szczęście nikt nie zachorował i nie uległ innemu wypadkowi losowemu. Wówczas taki uczeń musiałby zdawać egzamin w innym terminie. Sprawdzian szóstoklasisty jest egzaminem obowiązkowym i muszą do niego przystąpić uczniowie 6 klas. To jeden z warunków ukończenia szkoły podstawowej. W sumie do zdobycia jest 4o punktów, które uczeń może uzyskać w zadaniach zamkniętych i otwartych. Wynik nie jest zaznaczony na świadectwie ukończenia szkoły. Nie jest także „przepustką” do następnego etapu edukacji szkolnej – gimnazjum. Wynik ma znaczenie dla tych uczniów, którzy chcą podjąć naukę w innym gimnazjum, niż rejonowe, gdzie limit może być ograniczony z powodu ilości miejsc bądź objęty został specyficznymi, dodatkowymi wymaganiami określonymi przez palcówkę.
Szóstoklasiści rozpoczęli pisanie testu tuż po 9.00. Kilkanaście minut wcześniej zostali zaproszeni do odpowiednich sal, gdzie byli uczestnikami otwarcia przesyłki z testami. Następnie wyjaśniono wszystkim zasady obowiązujące w czasie egzaminu (jak kodować testy, gdzie, jaki jest czas do napisania itd.). Nasi uczniowie w tym roku napisali test w II grupach, gdyż dwójce uczniów należał się wydłużony czas na napisanie sprawdzianu z powodu specyficznych trudności w nauce. Pozostała dziewiątka napisała test w ciągu ustawowych (i standardowych dla tego egzaminu) – 60 minut. W skład szkolnych komisji wchodzili: p. Dorota Kobiela, p. Emilia Plichta, p. Magdalena Rompa, p. Sabina Lejk, a także „osoby wspierające” - ks. Andrzej Adamski i p. Joanna Sychta z Publicznej Szkoły w Pomieczyńskiej Hucie. Tym razem mieliśmy zaszczyt gościć obserwatora z zewnątrz, panią dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie – Halinę Uchman. Test, tak jak się rozpoczął, tak przebiegł i zakończył się bez zakłóceń .
Jak mówili nasi uczniowie – test nie był trudny . Niestety, na oficjalne wyniki musimy jeszcze trochę poczekać. Wówczas okaże się, czy to była prawda. Pamiętać należny także to, że na wyniki składa się wiele czynników i nie zawsze „zbadana” na teście wiedza ucznia jest rzeczywistym odzwierciedleniem jego wiadomości i umiejętności.
W całej Polsce test po szóstej klasie zdawało w tym roku ponad 360 tys. uczniów, z czego w naszym województwie ok. 22 tys.
link to testu: http://www.oke.gda.pl/plikiOKE/Sprawdzian/ArkuszeEgzaminacyjne/2013/S-1-132.pdf
Opracowała Sabina Lejk