Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

Nietuzinkowy Dzień Nauczyciela… :)

Dzisiaj, tuż po długiej przerwie obiadowej, w naszej szkole odbył się uroczysty Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej (w Polsce obchodzony 14 października). Początki tego święta sięgają już XVIII wieku, kiedy to 14 października 1773 r. powstała Komisja Edukacji Narodowej (KEN) z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na wzór tych wydarzeń  27 kwietnia  1772 r. ustanowiono polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego, określone rozporządzeniem – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela.

Przedstawieniu przewodziła pani Ewa Warmowska, która wraz z uczniami klas szkoły podstawowej i gimnazjum, zaprezentowała kilkunastominutowy występ na forum szkoły, na głównym holu. W tym optymistycznym minispektaklu pomagały także panie: Emilia Plichta i Sylwia Porębska (próby tekstów i piosenek) oraz pani Karolina Neubauer – gazetka.

Uczniowie zaprezentowali na początku krótką historię wczorajszego święta, później przedstawili scenki rodzajowe z życia szkoły, a także wierszyki okolicznościowe. Wszystko przeplatane było rytmicznymi piosenkami na melodię znanych utworów muzycznych (m.in. Guantanamera, Takie tango, Jedzie pociąg z daleka), do których słowa ułożyła nasza regionalna – i nie tylko – poetka, pani Ewa.

Po części artystycznej, życzenia i podziękowania wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, złożył pan Dyrektor – Przemysław Łagosz – i każdej z ww. osób wręczył osobiście symboliczną różę w dowód swego uznania.

…ale to jeszcze nie koniec, gdyż na samo podsumowanie widowiska wszyscy uczniowie – widzowie i aktorzy – zaśpiewali pracownikom szkoły głośne 100 lat z okolicznościowymi przyśpiewkami :) do tego toastu, które niejednokrotnie śpiewa się podczas wesel. Trzeba dodać, że dzisiaj 100 lat można usłyszeć było również w czasie lekcji i nie tylko dlatego, że ktoś z uczniów obchodził urodziny akurat dzisiaj lub całkiem niedawno, ale były to indywidualne życzenia od uczniów dla pedagogów. Nie obyło się także bez wszelkiego rodzaju słodkich upominków, laurek, czy tradycyjnych rozmaitych  bukiecików, kwiatów doniczkowych etc., którymi dzieci obdarowały swoich wychowawców i innych nauczycieli.

Ten dzień na pewno należał do udanych dla każdej ze stron i dla uczniów, i dla nauczycieli, którzy dzisiaj patrzyli na wszystkich bardziej optymistycznym wzrokiem  :)!

Takiego Dnia Nauczyciela dawno nie było w naszej szkole. Nie oznacza to, że pozostałe były nieudane, gorsze, ale na pewno nie takie radosne i szczere, jak właśnie dzisiaj, za co wszyscy Nauczyciele i Pracownicy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Małej Szkoły i Gimnazjum w Szopie
Serdecznie Dziękują Uczniom i ich Rodzicom.

Opracowała Sabina lejk