Dzień I-06 X 2013 r.
Wyruszyliśmy kilka minut po godzinie 5 rano. Tym razem było nas sporo, bo aż dwa autokary i bus. Pierwszym naszym celem, do którego zdążaliśmy była Częstochowa. Nasza trasa przebiegła bez zakłóceń. Zatrzymaliśmy się na chwilę za Łodzią w zajeździe ,,Złoty Młyn”, gdzie po ciepłym posiłku dotarliśmy na Jasna Górę. Zwiedziliśmy muzea, skarbiec oraz Sanktuarium Jasnogórskie.
Następnie udaliśmy się do naszego miejsca noclegowego u sióstr zakonnych. O godzinie 20.00 poszliśmy na wieczorną niedzielną mszę, po której uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim.
Dzień II-07 X 2013 r.
Kolejny dzień także rozpoczęliśmy wcześnie – o godzinie 5.00, aby być świadkami odsłonięcia Cudownego Obrazu, połączonego z mszą świętą.
Po nabożeństwie udaliśmy się na stołówkę na śniadanie, zaopatrzyć się w kanapki i uzupełnić termosy z gorącą herbatą na cały dzień. Spakowani i posileni wyruszyliśmy w dalszą drogę do miejscowości Sromowce Wyżne. Tego dnia mieliśmy przepiękna pogodę, w sam raz na spływ Dunajcem do Szczawnicy. Płynęliśmy 12 osobowymi tratwami, każda z nich miała dwóch flisaków, którzy to opowiadali śmieszne i niestworzone historie. Nie wiadomo było, ile w tych opowiadaniach było prawdy, a ile bajki. Niektórzy uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę flisaka.
Spływ trwał ok. 2.5 godziny. W czasie drogi do autokarów napotkaliśmy wygrzewającą się na stopniu żmiję. Była wielką atrakcją dla dzieci, być może większa niż sam spływ.
Dzień III-08 X 2013 r.
Ten dzień upłynął nam w Dolinie Chochołowskiej. Trasa w obie strony wynosiła 18 km, niby dużo, ale nie dało się tego odczuć (najmłodsi przemierzyli trasę w podskokach z uśmiechem i śpiewem na ustach). Nasz pan przewodnik zaprowadził nas do kaplicy św. Jana w Dolinie Chochołowskiej, gdzie to filmowy Janosik brał ślub (kręcona scena wchodzenia do kościoła). W tej kaplicy istnieje jest możliwość wzięcia ślubu także w czasach obecnych. Następnie przeszliśmy do schroniska nieopodal kaplicy, gdzie odpoczęliśmy i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Podczas wędrówki widzieliśmy pasące się owce.
Dzień IV- 09 X 2013 r.
Po śniadaniu uczniowie szkoły podstawowej udali się do Kuźnic, aby zakupić bilety i wjechać kolejką linową na Kasprowy Wierch. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z przejażdżki. Zrobiliśmy sobie zdjęcie przy obserwatorium. W drogę powrotną wyruszyliśmy pieszo. Po drodze widzieliśmy kozice. Naszą trasę zmodyfikowaliśmy i zboczyliśmy do Czarnego Stawu Gąsienicowego, gdzie to mieliśmy okazję zobaczyć wspaniałe widowisko, a mianowicie szkoloną brygadę antyterrorystów zorganizowaną przez TOPR. Miejscem bazowym była polana przy Czarnym Stawie Gąsienicowym, gdzie helikopter zabierał uczestników szkolenia. Udało nam się zrobić zdjęcie przy owym helikopterze. Co lżejsze dzieci bez pomocy innych nie dałyby rady utrzymać się podłoża. Uczeń klasy II SP Dominik wyjaśnił wszystkim wszem i wobec, dlaczego nazwa zbiornika wodnego nosi miano – Czarny Staw. Przy stawie znalazł czarną skarpetę i niosąc ją na kiju oznajmiał wszystkim: „Nazywa się Czarny Staw, ponieważ jest tam czarna skarpeta”. Wróciwszy do autokarów, udaliśmy się do naszego miejsca noclegowego „Willa Majerczyk”
w Stasikówce (www.willa.majerczyk.pl). Z naszych pokoi rozpościerał się przepiękny widok na wysokie Tatry.
Dzień V-10 X 2013 r.
Uczniowie byli w Parku Linowym w Zakopanem. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone i szczęśliwe z pokonania przeszkód znajdujących się w parku. Tuż po godzinie 12.00 pojechaliśmy na Krupówki, na małe zakupy. Mieliśmy niestety mało czasu, gdyż o godzinie 14.00 musieliśmy być na obiedzie w naszej „Willi”. Po obiedzie i spakowaniu, wyruszyliśmy do Aquaparku w Białce Tatrzańskiej, gdzie były zjeżdżalnie, baseny i różne inne atrakcje w wodach termalnych (woda zasilana gorącymi źródłami wynosząca do 36˚C). W drodze powrotnej przejeżdżaliśmy koło skoczni narciarskiej. Wieczorem odwiedziliśmy II naszą grupę gimnazjalną, gdzie każdy z nas otrzymał ciepłą kiełbaskę.
Wieczór umilała nam kapela góralska, były tańce i śpiew.
Dzień 6-11 X 2013 r.
Piękny słoneczny jesienny dzień. Wyruszyliśmy nad Morskie Oko. Po drodze podziwialiśmy Wodogrzmoty Mickiewicza oraz w całej swej okazałości takie szczyty jak Gerlach, Rysy i Mnich. Nad Morskim Okiem tradycyjnie zrobiliśmy sobie zdjęcie. W schronisku mieliśmy godzinny odpoczynek, gdzie podziwialiśmy przepiękne widoki. Cała trasa liczyła 18 km.
Dzień 7-12 X 2013 r.
Początek tego dnia spędziliśmy w Wadowicach. Zwiedziliśmy kościół, do którego uczęszczał błogosławiony Jan Paweł II.
Obejrzeliśmy wystawy muzealne poświęcone polskiemu papieżowi. Następnie pojechaliśmy na obiad do restauracji McDonald’s, po czym udaliśmy się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie –Łagiewnikach. Byliśmy w Kaplicy Klasztornej, z której transmitowana jest w telewizji msza święta. Podziwialiśmy widoki Krakowa z wieży przy bazylice. Mieliśmy okazję zobaczyć nowo powstające sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II. Kolejnym punktem wycieczki było schronisko Młodzieżowe ,,Oleandry” w Krakowie, gdzie spędzaliśmy naszą ostatnią noc.
Dzień 8-13 X 2013 r.
Po śniadaniu udaliśmy się na mszę świętą do Bazyliki Mariackiej w Krakowie.
Po wyjściu ze świątyni usłyszeliśmy hejnał z wieży mariackiej. Udaliśmy się do Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, gdzie podziwialiśmy przepiękne dzieła malarstwa i rzeźby wybitnych osobowości artystycznych, takich jak: Marcelego, Bacciarellego i Aleksandra Gierymskiego.
Po wystawie poszliśmy do dzielnicy Kazimierz obejrzeć synagogę i cmentarz żydowski. Aby tam wejść mężczyźni musieli założyć specjalne nakrycie głowy, tzw. jarmułki.
To był nasz ostatni punkt wycieczki. Wsiedliśmy do autokarów i wyruszyliśmy w drogę powrotną.
W godzinach wieczornych dotarliśmy do swoich domów.
Opracowały: Emilia Plichta i Zofia Myszka