Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

Kaszubskie Madonny – Ania, Hubert i Błażej laureatami!

W malutkiej wiejskiej szkółce w Starej Hucie, 30 października br., odbył się finał literacko-plastycznego konkursu „Kaszubskie Madonny”, organizowanego dla uczniów szkół podstawowych przez Stowarzyszenie „Akademia Głodnica” oraz Kartuskie Centrum Kultury.

Dziewiąta edycja konkursu „Kaszubskie Madonny” ogłoszona została już we wrześniu. W tym roku należało stworzyć komiks, a więc taką formę plastyczną, w której ważna też była treść umiejętnie opisana za pomocą logicznego ciągu rysunków i dialogów. Wpłynęło aż 151 prac, a komisja konkursowa nagrodziła 56 dzieci ze szkół w: Bączu, Głodnicy, Koloni, Kożyczkowa, Łapalic, Mirachowa, Niepoczołowic, Pobłocia, Pomieczyńskiej Huty, Sierakowic, Staniszewa, Szopy, Strzepcza oraz Starej Huty. Celem przedsięwzięcia było zainteresowanie dzieci i młodzieży dziedzictwem kulturowym, zwrócenie uwagi na lokalne miejsca kultu oraz zachęta do twórczego działania.

Uroczystość finałowa konkursu rozpoczęła się od inscenizacji spektaklu „U progu 700-lecia Strzepcza” autorstwa nauczycielek ze Starej Huty, Renaty Kos (scenariusz) i Agnieszki Burda (reżyseria), wykonanego przez uczniów tutejszej szkoły. Następnie Aleksandra Maciborska-Pytka, dyrektor Kartuskiego Centrum Kultury i Halina Bobrowska, prezes Stowarzyszenia „Akademia Głodnica” wręczyły dyplomy i nagrody dla laureatów, opiekunów uczniów oraz szkół uczestniczących w konkursie.

Ciekawostką jest fakt, że w konkursie równorzędnie nagradza się grupę laureatów, którzy otrzymują pamiątkowe dyplomy oraz jednakowe, atrakcyjne nagrody. W tym roku były to „Baśnie” Jana Drzeżdżona, ufundowane przez Starostwo Kartuskie i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Wystawa pokonkursowa z pięknymi pracami sławiącymi kaszubskie madonny, również wspaniałą średniowieczną rzeźbę Maryi z Dzieciątkiem ze strzepskiego kościółka jest wzbogaceniem uroczyście obchodzonego pięknego jubileuszu Strzepcza – 700-lecia parafii, do której należy Stara Huta.

Kolejna, dziesiąta edycja konkursu już za rok. Organizatorzy planują coraz bardziej urozmaicać wymaganą w regulaminie formę pracy o kaszubskich madonnach. W przyszłości mogą to być grafiki, hafty lub też formy przestrzenne.

Halina Bobrowska

Materiał, opis z http://kaszubi.pl/aktualnosci/aktualnosc/id/626