XII Dyktando Kaszubskie

W sobotę  9 listopada czworo uczniów: Kamil Malek, Maciej Teclaf, Weronika Klinkosz, Monika Teclaf pojechali na XII Dyktando Kaszubskie, które odbywało się w Zespole Kształcenia i Wychowania w Szymbarku. W tym roku uczestników biorących udział w dyktandzie było 200. 84 – Szkoła Podstawowa, 75 – Gimnazjum, 15 – Ponadgimnazjalne, 9 – Dorośli, 17 – Profesjonaliści. Dzień zapowiadał się bardzo deszczowy ale na szczęście po dotarciu na miejsce nie padało było chłodno ale nie przeszkadzało to w zwiedzaniu atrakcji jakie były dla nas zaplanowane. Po rejestracji uczestników parę minut po godzinie 9 przywitali nas dyrektor szkoły Ireneusz Zarach, prezes Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego Łukasz Grzędzicki. Pani Danuta Pioch przedstawiła uczestnikom zasady pisania dyktanda przedstawiła skład komisji. Poinstruowani uczestnicy udali się do wyznaczonych sal gdzie pisali ok. pół godziny teksty przygotowanie przez panią Pomierską i pana Tredera. Po pierwszym etapie mały poczęstunek: chleb ze smalcem i ogórkiem owoce soczki dla uczniów a dla dorosłych kawa. Po posileniu się uczestnicy udali się autokarami do Centrum Edukacji i Promocji Regionu, gdzie to wraz z przewodnikami zwiedzaliśmy atrakcje tam znajdujące się, a mianowicie: najdłuższą deskę świata, salę biesiadną, narzędzia pracy, replikę Dworu Polskiego, Dom Sybiraka, kopię Baraku Łagru Sowieckiego, bunkier Gryfa Pomorskiego, dom do góry nogami, kościółek, największy fortepian. Po wyjściu z tegoż Centrum udaliśmy się na obiad do Zespołu Kształcenia i Wychowania. Po posiłku nastąpiło ogłoszenie wyników a po nich drugi etap dyktanda. Niestety w tym roku nikt z naszych uczniów nie przeszedł do drugiego etapu. Uczestnicy, którzy nie dostali się do drugiego etapu ruszyli autokarami na Wieżycę skąd udali się na wieżę widokową. Po powrocie z wieży widokowej nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Na zakończenie wystąpił zespół „Marzebiónczi”.