Kim jest tytułowa „Baśka”? Okazuje się, że to nie dziewczyna z sąsiedztwa, tylko popularna kaszubska gra karciana.
W sobotę 31 stycznia nasza szkoła gościła pana Mirosława Ugowskiego, który to przyjechał aby uczyć chętnych uczniów kaszubskiej gry karcianej. Nasi uczniowie uczyli się na czym polega owa gra, myślenia abstrakcyjnego i liczenia.
Fenomen i popularność „Baśki” polega na tym, że jest to gra szybka i bardzo emocjonująca. Jedna runda nie trwa zwykle dłużej niż minutę. Talia do gry w „Baśkę”składa się z szesnastu kart i każdy z graczy otrzymuje ich tylko cztery. Rozdanie składa się z dwóch faz: licytacji (pytania się) i rozgrywki. W wyniku licytacji ustalany jest rodzaj gry. Rozgrywka i rozliczenie gry uzależnione są od rodzaju gry: „Zwykła”,„Wesele”, „Cicha”, „Gran”, „Zolo”,„Gran-du”, „Zolo-du”, „Baśka”.
„Baśkę” zaliczamy do dyscyplin sportowych, ponieważ jak mówi sama definicja sportu: „Sport – to systematycznie uprawiana gra, w której występuje pierwiastek współzawodnictwa i dążenie do uzyskania jak najlepszych wyników. Każda forma aktywności (fizycznej i umysłowej) podejmowana w celu rywalizacji-zbiorowej lub indywidualnej, w różnych grach i dyscyplinach, musi być zaliczona do dziedziny sportu”. – M. Ugowski.