Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

Konstytucja 3 maja – apel okolicznościowy i…

„Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie, Jedno wiem tylko: sprawiedliwość będzie, Jedno wiem tylko: Polska zmartwychwstanie.”
Zygmunt Krasiński

W tym roku jak i w poprzednich latach dzisiaj, tj. 30 kwietnia 2015 roku ok. godziny 11 na szkolnym holu odbył się apel z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Udział w nim wzięło całe grono pedagogiczne, uczniowie oraz pan Dyrektor. Po dwukrotnym zwróceniu uwagi, wszyscy się uspokoili i apel przebiegł bez zakłóceń. Wszystko odbyło się zgodnie z planem. Występ uczniów poprzedziło uroczyste odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie uczniowie klasy 1. gimnazjum, a dokładniej 1. grupa ;) przedstawiła krótką inscenizację zawierającą wiersze, piosenki i dialogi. Po zakończeniu występu, nastąpiły gromkie brawa i owacje (niemal na stojąco ;-) ) . Uważam, że akademia była udana, czego potwierdzeniem była reakcja publiczności. Za przygotowanie nas pragniemy podziękować panu Leszkowi Arendtowi, pani Ewelinie Pawłowskiej oraz pani Sylwii Porębskiej.
Co dzisiaj możemy o tym święcie powiedzieć, my“ młodzi, którzy dopiero rozpoczynamy swoje dojrzałe życie? Będziemy żyć w tej Polsce i z trudem poszukiwać znaczenia słów podstawowych: Ojczyzna, patriotyzm, społeczeństwo…
Konstytucja 3 maja, to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791. Była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Sytuacja w Polsce nie była pomyślna: w 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, a sejm skłócony. Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia.

Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.

Po apelu większość uczniów udała się do klas, reszta, to znaczy 4 uczniów gimnazjum, 4 z podstawówki udała się wraz z panią Emilią Plichta i panem Dyrektorem do jednej z klas by rozpocząć konkurs, a konkretniej test o życiu i twórczości Bernarda Sychty. Zestaw pytań składał się z 38 pytań otwartych. Po około 1,5 h oddaliśmy testy i z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki, które ukazały się prawie niezwłocznie. 2 najlepszych uczniów z każdej kategorii będzie reprezentować naszą szkołę w Sierakowicach. Dziś również zakończył się termin oddawania prac na konkurs fotograficzny organizowany przez Panią Aleksandrę Kwiek. Czekamy na wyniki.

Opracował Dominik Ropela z 1. gimnazjum