Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

Wadowice – Kraków: dzień drugi

W poniedziałek, po  śniadaniu udaliśmy się do Wadowic, miasta narodzin i dzieciństwa św. Jana Pawła II. Na wstępie udaliśmy się do katedry, gdzie przyjął chrzest i wzrastał w wierze Karol Wojtyła, przyszły papież – Polak. Po czym udaliśmy się do muzeum (domu Karola Wojtyły).

Tam wprowadzono nas w klimat początku XX wieku. Wędrując przez kolejne sale muzeum poznawaliśmy wszystkich etapy życia papieża: od urodzin, lata młodzieńcze, kapłaństwo, konklawe (wybór na papieża) aż po pontyfikat (pielgrzymki, napisane encykliki). W muzeum mieści się wiele eksponatów z życia papieża (meble, wyposażenie narciarskie itp.). Po spożyciu słynnych kremówek udaliśmy się do Krakowa. Tam z przewodniczką zwiedzaliśmy Wawel, Ratusz, Sukiennice.

Najpierw udaliśmy się do podnóża Wawelu, gdzie jest legendarny smok wawelski, ziejący ogniem co 4 min. (uwidoczniła to na zdjęciu nasza fotoreporterka p.Sabina).Następnie przeszliśmy  się do Zamku Królewskiego na Wawelu, usytuowanego na lewym brzegu Wisły. Na wzgórzu znajdują się dwa zespoły budowlane: zamek królewski i bazylika archikatedralna. Mogliśmy podziwiać dziedziniec zamkowy zaprojektowany w stylu włoskim. Jest to największy i najpiękniejszy dziedziniec zamkowy w Europie. Wokół niego biegną 3-kondygnacyjne krużganki, zewnętrzne klatki schodowe, rzeźbione obramowania okien.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była katedra wawelska. Jest to prawdziwa perła polskiej architektury. W środku przykuwa wzrok piękny ołtarz. Przed nim odbywały się wielokrotnie koronacje oraz konsekracje biskupie.

Następnie wspięliśmy się po stromych schodach na Wieżę Zygmuntowską, gdzie znajduje się dzwon Zygmunta, drugi co do wielkości w Polsce (największy jest w Licheniu).Dzwon obwieszcza kościelne lub narodowe uroczystości (Nowy Rok, Wielkanoc, Boże Ciało, Święto Niepodległości, Boże Narodzenie). Prócz tego dzwon bije w chwilach ważnych dla Krakowa i Polski (Po wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, z okazji przystąpienia Polski do UE, po ogłoszeniu śmierci papieża Jana Pawła II, po katastrofie rządowego samolotu w Smoleńsku).

Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w podziemia katedry gdzie spoczywają doczesne szczątki królów polskich: Jan III Sobieski, Książę J.Poniatowski, Stefan Batory. Znajduje się też tam Krypta Wieszczów Narodowych: A. Mickiewicz, J. Słowacki, C. K. Norwid, F. Chopin. Są też groby wielkich Polaków: gen. W. Sikorski, T. Kościuszko. Na dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się przy sarkofagu gdzie pochowany jest Lech Kaczyński z żoną Marią, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010r.

Po zakupie biletów weszliśmy do kościoła Mariackiego, gdzie podziwialiśmy prawdziwe arcydzieło – Ołtarz Wita Stwosza. W ołtarzu jest ponad 200 figur, wysokość niektórych wynosi 2,7 m. Figury wyrzeźbione są z drzewa lipowego, następnie pozłoconych. Artysta pracował nad dziełem 12 lat. Uroczyste otwarcie ołtarza nastąpiło w 1489 r. Ukazane są na nim sceny religijne oraz życie codzienne zwykłych ludzi.

Na koniec dnia udaliśmy się przed Pałac Biskupi na ul. Franciszkańską. Jest to miejsce stałych spotkań wiernych z odwiedzającym Kraków papieżem Janem Pawłem II oraz Benedyktem XVI.

Po intensywnym zwiedzaniu udaliśmy do naszego autokaru i tu spotkała nas bardzo miła niespodzianka. Do naszej ekipy dołączył pan dyrektor, który nam towarzyszył do końca wycieczki.