Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

„Westerplatte – znajdź klucz do historii”

16 września 2015 roku o godzinie 8.00 klasy I-V wybrały się na wycieczkę do Gdańska.
Pierwszym punktem było kino Helios i film pt. „Hugo i łowcy duchów”, następnie McDonalds, gdzie uczniowie mogli zakupić sobie coś na ząb. Kolejnym punktem a zarazem najważniejszym, tym dla którego owa wycieczka została zorganizowana było Westerplatte, gdzie uczniowie klasy III i czworo uczniów z klasy IV wzięli udział wraz z panią Emilią Plichtą w grze edukacyjnej „Westerplatte – znajdź klucz do historii” przygotowanej przez Muzeum II Wojny Światowej
Celem gry edukacyjnej było przybliżenie historii Westerplatte i zapoznanie z obiektami znajdującymi się na półwyspie. Uczniowie otrzymali zadania, które przygotowane były w taki sposób, że poprzez rozwiązywanie historycznych zagadek połączyli zdobytą wiedzę i zabawę, ucząc się pracy w zespole. Udział w grze edukacyjnej brali również rekonstruktorzy, którzy pomagali uczniom wykonywać zadania oraz opowiadali o wyposażeniu i umundurowaniu żołnierzy w okresie II wojny światowej. Dodatkową atrakcją był przejazd drezyną historyczną trasą kolejową na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.
Pierwszym zadaniem było znalezienie różnic na fotografiach, następnie przejazd drezyną i zdanie egzaminu na dróżnika, kolejnym rzucanie granatem do celu, wypatrywaniem przez lornetki określonych statków, zdobycie sprawności wartowniczej, opatrywanie rannego.
Po skończonej grze i otrzymaniu czapek żołnierskich grupa uczestnicząca w grze wraz z pozostałą grupą, która podczas naszych zmagań zwiedzała wraz z paniami Emilią Janneck i Aleksandrą Czaja udaliśmy się do pomnika aby zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Tuż po godzinie 16.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną.