Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie czytelniczym, który jest skierowany do wszystkich uczniów szkoły podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym „Mała Szkoła” w Szopie oraz Gimnazjum w Szopie. Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać u pani Emilii Janneck. Na zwycięzców czekają nagrody! Mamy nadzieję, że frekwencja dopisze… Zwracamy się z prośbą do rodziców naszych uczniów, szczególnie tych z młodszych klas, o wsparcie i zaangażowanie w przygotowaniach do konkursu.
Regulamin konkursu czytelniczego
Cele:
◾promocja czytelnictwa i działań biblioteki szkolnej;
◾kształtowanie kultury i aktywności czytelniczej;
Czas trwania:
I etap : listopad 2015 – luty (pod konie stycznia) 2016
II etap: luty 2016 – czerwiec 2016
Konkurs skierowany jest do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczniowie podzieleni będą na grupy wiekowe: kl. 0-I, kl. II-III kl. IV-VI szkoły podstawowej oraz uczniów gimnazjum. Uczniowie rywalizują indywidualnie oraz grupowo – klasowo (od klasy II szkoły podstawowej). Młodsi uczniowie, kl. 0-I rywalizują tylko indywidualnie wykonując pracę plastyczną do fragmentu usłyszanej książki. Uczniowie od klasy II szkoły podstawowej do gimnazjum przystępują do testu ze znajomości wybranych książek – po trzy w każdym semestrze.
Konkurs indywidualny wygra osoba która uzyska najwyższą liczbę punktów z pierwszego testu (semestr I) i osobno z drugiego testu (semestr II). W klasach 0-I wygra osoba która wykona najpiękniejszą pracę plastyczną. Nagrodzeni zostaną uczniowie, którzy zajmą trzy pierwsze miejsca w każdej z grup wiekowych.
Konkurs grupowy wygra jedna klasa z całej szkoły, która uzyska najwyższą średnią punktów przypadającą na jednego ucznia. Średnią oblicza się poprzez zsumowanie wszystkich punktów zdobytych przez uczestników z danej klasy i podzielenie jej przez wszystkich uczniów klasy – również tych, którzy nie wzięli udziału w konkursie.
Zadaniem kl. 0-I będzie:
Zapoznać się z jedną książką na I semestr i jedną na II semestr.
Hanna Łochocka „O wróbelku Elemelku” (I semestr)
Tove Jansson „Przygody Muminków. Tomik III. Muminek i kapelusz. Muminek i Mini” (semestr II)
Podczas konkursu należy krótko przedstawić treść książki (zwięźle, w kilku zdaniach), tytuł i autora. Należy narysować wcześniej i dostarczyć w dniu konkursu dowolną scenę z przeczytanej książki. Nagrodzeni zostaną uczniowie, którzy zajmą trzy pierwsze miejsca w pierwszym semestrze i trzy pierwsze miejsca w drugim semestrze.
Zadaniem kl. II – III będzie:
Przeczytać następujące książki (semestr I)
Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik”
Sergiusz Michałkow „Nie płacz, koziołku”
Maria Kownacka „Kajtkowe przygody”
Przeczytać następujące książki (semestr II)
Mira Jaworczakowa „Jacek, Wacek i Pankracek”
Jan Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”
Mira Jaworczakowa „Oto jest Kasia”
Zadaniem kl. IV-VI będzie:
Przeczytać następujące książki (semestr I)
K. Kleniewska-Kowaliszyn „Magda, Paweł i Ty”
R. Louis Stevenson „Wyspa skarbów”
Edith Nesbit „Pięcioro dzieci i coś”
Przeczytać następujące książki (semestr II)
Jerzy Broszkiewicz „Wielka większa i największa”
Rudyard Kipling „Księga dżungli”
Janusz Korczak „Król Maciuś Pierwszy”
Zadanie gimnazjum będzie:
Przeczytać następujące książki (semestr I)
Arkady Fiedler „Dywizjon 303”
Nancy H. Kleinbaum „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”
Małgorzata Musierowicz „Kwiat kalafiora”
Przeczytać następujące książki (semestr II)
Melchior Wańkowicz „Ziele na kraterze”
William Szekspir „Romeo i Julia”
Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”
Konkurs dla klas od II SP do III Gimnazjum będzie polegał na tym, że uczniowie przystąpią do testu ze znajomości przeczytanych książek. Wygra osoba, która uzyska największą liczbę punktów w pierwszym teście i osobno w drugim teście. Nagrodzeni zostaną uczniowie, którzy zajmą trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii wiekowej na pierwszy semestr i na drugi.