15 grudnia 2016 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku-Oliwie, odbył się Finał Konkursu „Poznaj Niemcy tworząc grę planszową”. Spośród 70 nadesłanych prototypów gier planszowych z całego województwa pomorskiego, wybrano 10, które zakwalifikowały się do ścisłego finału. Z naszej szkoły zaklasyfikowały się aż dwa zespoły, w których skład weszli:
1) Hubert Białk, Dominik Ropela, Monika Klamrowska,
2) Michał Koszałka, Izabela Czerwionka, Emilia Bigus.
Grupa Huberta, Dominika i Moniki zajęła II miejsce z grą „Deutsche Quiz”, natomiast grupa Michała, Izy i Emilii uplasowała się tuż za nimi z grą „Poznajmy się – Deutschland”. Każdy finalista otrzymał
z rąk Pani Cornelii Pieper, Konsul Generalnej Niemiec w Gdańsku, grę planszową oraz powerbank.
Cały projekt opierał się na pracy metodą projektu i to uczestnicy ścisłego finału w drodze głosowania wybrali zwycięzców konkursu (trzy pierwsze miejsca). Wszyscy uczestnicy finału otrzymali nagrody rzeczowe. Jury oceniało prace pod względem: atrakcyjności, samodzielności wykonania, kreatywności, oryginalności i innowacyjności.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych województwa pomorskiego, którego organizatorem było Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Goethe–Institut
w Warszawie.
Celem konkursu było zainteresowanie uczniów kulturą i językiem niemieckim, zmotywowanie gimnazjalistów do nauki języka niemieckiego poprzez pracę metodą projektów, przekonywanie uczniów do poznawania kraju naszego sąsiada, wspieranie umiejętności pracy zespołowej uczniów oraz upowszechnianie kultury i języka niemieckiego.
W ramach pracy konkursowej 3-osobowe zespoły uczniów miały za zadanie stworzyć prototyp gry planszowej wraz z opisem zasad gry oraz dokumentację projektową – protokół z pierwszego spotkania zespołu, harmonogram prac, budżet projektu, lista ryzyk w projekcie. Gra powinna być wykonana samodzielnie i posłużyć uczniom do lepszego poznania naszego zachodniego sąsiada, Republiki Federalnej Niemiec. Gra powinna zawierać, poza walorami rozrywkowymi, również elementy edukacyjne. Gra powinna mieć formę gry planszowej, w którą można zagrać w kilka osób.
Gratulujemy uczniom wygranych i zachęcamy do nauki języka niemieckiego i poznawania sąsiedniej kultury.