Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

Ewa Warmowska i kolejna edycja Konkursu za nami…

W ubiegły piątek – 15 grudnia – w naszym Zespole Szkolno-Przedszkolnym Mała Szkoła w Szopie odbył się VIII Wojewódzki Konkurs Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej. Tradycyjnie eliminacje rozpoczęli najmłodsi recytatorzy i tuż po godz. 9.00 szkolny hol rozbrzmiewał kaszubską poezją. Jej zapis i całą treść odnaleźć można w nowym tomiku – Wiersze i opowiadania zebrane autorstwa Ewy Warmowskiej. Książka stanowiła część nagrody, jaką otrzymali wszyscy uczestnicy Konkursu wraz z opiekunami. Dodatkową upominkiem dla zwycięzców i wyróżnionych były świeczniki, które wytwarza Pracownia Szkła SuliArt.

W tym roku do Konkursu zgłosiło się 145 recytatorów sponad 70 miejscowości naszego województwa. To ponownie duża liczba, która szczególnie bardzo cieszy nas Organizatorów, ale także świadczy o tym, że język kaszubski wciąż się rozwija i ma coraz więcej odbiorców. – Nawet tych kilkuletnich. Najmłodsza uczestniczka miała 3 latka i przyjechała do nas z Żukowa :) . Po kategorii zerówki i klas 1-3, nastąpiło uroczyste otwarcie Konkursu. Głos zabrał wtedy oczywiście pomysłodawca tego pięknego wydarzenia i Dyrektor Małej Szkoły i Gimnazjum w Szopie – Przemysław Łagosz. Podziękował Pani Ewie ze współpracę oraz udział w jury tegorocznych recytatorskich zawodów. Przed kolejnym etapem zachęcił wszystkich do zaśpiewania – można powiedzieć naszej ;) – kolędy: Do Szopy, hej pasterze.  

Następne kategorie: klasy 4-7, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne zmagały się z wierszami i prozą niemal do godziny 16.00. Wówczas końcowi dobiegły potyczki z twórczości kaszubskiej, która wbrew pozorom nie jest taka łatwa nawet dla rodowitych Kaszubów. Uczestnicy musieli wykazać się kilkoma umiejętnościami, m.in. dykcją, poprawnością językową, znajomością tekstu czy choćby odpowiednim wyglądem na tę okazję. Tu nadmienić należy, że spora część uczestników ubrana była w przepiękne kaszubskie stroje regionalne, które jak kwiaty na łące mieniły się pośród publiczności. Mimo tego grudniowego dnia, można było się przenieść w czasie i poczuć jak w środku lata.

Podczas literackich szranków wszyscy wolni recytatorzy i opiekunowie mogli poczęstować się wypiekami, które przynieśli i także w dużej mierze sami wykonali nasi uczniowie. Była też herbata, kawa i zimne napoje.

Moje kilka słów do Pani Ewy

Krzysztof Cugowski śpiewa, że do tanga trzeba dwojga… Dziękuję Pani Ewo za to, że co roku od 8 lat daje się Pani porwać panu Dyrektorowi do tego literackiego tańca. Mimo różnych sytuacji, jakie napotykają Panią w życiu, znajduje Pani czas na to, żeby podzielić się z nami swoim talentem.

Pani Ewo, zrozumie mnie Pani dobrze – jak zawsze zresztą – Pani twórczość nie jest wyszukana, naszpikowana środkami artystycznymi, nie mówi o przeszłości, czy niewiadomej przyszłości. To nie są „Bajki robotów” Stanisława Lema czy „Jesień Średniowiecza” Johana Huizingi. – Ale to równie ważne, a może i ważniejsze treści. Jak mówi stare powiedzenie – pod latarnią najciemniej. Nie widzimy tego, co mamy pod nosem. Jest Pani trochę jak okulista, gdyż otwiera nam Pani oczy na codzienność, na to, co dla nas jest zwykłe, pospolite, naturalne. Ale to właśnie jest najważniejsze. To, że mamy zdrowie, rodzinę, przyjaciół, ulubionego misia, kochanego psa i kota, czy piegi na twarzy. To, do czego się przyzwyczailiśmy. Na co już nie zwracamy uwagi, bo zawsze było, jest… Nie myślimy, że może zabraknąć. Dopiero czytając Pani utwory, na chwilę się zatrzymujemy i dostrzegamy piękno, i szczęście w tych pospolitych sprawach. Bo pisze Pani prawdziwie i szczerze. Pisze Pani sercem. A w dodatku po kaszubsku. To kolejny dowód na to, że jest Pani oryginalna, niepowtarzalna. Jest Pani nasza – swojska – jakbyśmy powiedzieli między nami Kaszubami. Za co z głębi Pani Dziękuję.

Sabina Lejk

 

Laureaci tegorocznego Konkursu

Kategoria „zerówka”:

I miejsce  – Eliza Kańska (Szkoła Podstawowa w Mojuszu)

II miejsce – Dominika Galińska (Przedszkole i żłobek „Bocianowo” w Żukowie)

III miejsce – Agata Hinca (Szkoła Podstawowa w Reskowie)

Wyróżnienia:

Marta Leszk (Szkoła Podstawowa w Borku Kamiennym)

Agata Miotk (Szkoła Podstawowa w Mojuszu)

Łucja Reiter (Zespół Kształcenia i Wychowania im. ks. Antoniego Peplińskiego w Kamienicy Szlacheckiej)

 

Kategoria „klasy I-III”, grupa pierwsza:

I miejsce – Maja Klawikowska (Szkoła Podstawowa nr 1 w Sierakowicach)

II miejsce – Nikola Gosz (Szkoła Podstawowa im. ks. kan. Bazylego Olęckiego w Niepoczołowicahc)

III miejsce – Kinga Szczypior (Szkoła Podstawowa w Kamienicy Królewskiej)

Wyróżnienia:

Kinga Edut („Mała Szkoła” w Szopie)

Zofia Mielewczyk (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach)

Weronika Wicka (Szkoła Podstawowa w Przodkowie)

 

Kategoria „klasy I-III”, grupa druga:

I miejsce – Kinga Pobłocka (Szkoła Podstawowa im. ks. Anastazego Sadowskiego w Lisichh Jamach)

II miejsce – Małgorzata Laskowska (Szkoła Podstawowa im. ks. prałata Józefa Bigusa w Baninie)

III miejsce – Antoni Jaroszyk (Szkoła Podstawowa w Mojuszu)

Wyróżnienia:

Jan Bronk (Szkoła Podstawowa w Mojuszu)

Klaudiusz Łagoda (Szkoła Podstawowa im. Jana Trepczyka w Miszewie)

Julianna Zielonka (Szkoła Podstawowa w Kamienicy Królewskiej)

 

Kategoria „klasy IV-VII, grupa pierwsza”:

I miejsce – Piotr Jaroszyk (Szkoła Podstawowa w Mojuszu)

II miejsce – Marta Melibruda (Szkoła Podstawowa im .TOW „Gryf Pomorski” w Miechucinie)

III miejsce – Sandra Hinca (Szkoła Podstawowa im .TOW „Gryf Pomorski” w Miechucinie)

Wyróżnienia:

Andrzej Galiński (Szkoła Podstawowa w Borkowie)

Jakub Klamrowski („Mała Szkoła” w Szopie)

Natalia Waleśkiewicz (Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Wicku)

 

Kategoria „klasy IV-VII, grupa druga”:

I miejsce – Anna Frankowska (Szkoła Podstawowa w Przodkowie)

II miejsce – Agnieszka Leszczyńska (Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Lęborskiej)

III miejsce – Karol Marszk (Szkoła Podstawowa w Tuchlinie)

Wyróżnienia:

Aleksandra Biłanicz (Sopocka Autonomiczna Szkoła Podstawowa w Sopocie)

Julia Blok (Szkoła Podstawowa w Mojuszu)

Michał Galiński (Szkoła Podstawowa w Borkowie)

 

Kategoria: „gimnazjum”:

I miejsce – Hanna Neubauer (Gimnazjum w Szopie)

II miejsce – Marzena Mielewczyk (Szkoła Podstawowa w Tuchlinie)

III miejsce – Dominika Gierszewska (Szkoła Podstawowa im .TOW „Gryf Pomorski” w Miechucinie)

 

Kategoria „szkoły ponadgimnazjalne”:

I miejsce – Wioleta Flisikowska (I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach)

II miejsce – Marta Lidzbarska (Szemud)

III miejsce – Julia Czaja (I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach)