Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

Dzień Jedności Kaszubów!

Dzień Jedności Kaszubów jest wydarzeniem, które nieprzerwanie od 2004 roku, odbywa się w naszym regionie. Wszystko na pamiątkę pierwszej wzmianki o Kaszubach, której autorem jest papież Grzegorz IX. To właśnie On – 19 marca 1238 roku – zatytułował szczecińskiego władcę „księciem Kaszub”. Okrągła, bo 780. rocznica tego wydarzenia, uroczyście obchodzona była w niedzielę, 18.03.2018 r. w Kosakowie. Święto to ma na celu integrowanie naszej społeczności oraz podkreślenie charakteru naszego regionu.

Niestety, w tym roku uczniowie naszej szkoły nie mogli wziąć udziału w obchodach Dnia Jedności Kaszubów (ze względu na pogodę i odległość), ale za to we wtorek, 20.03.2018 r., wspólnie zebrali się na holu głównym i uczcili to święto w szkolnych murach :) . Na wstępie uczennice gimnazjum przekazały zebranym obszerną notatkę na temat ww. święta oraz przypomniały najważniejsze informacje o naszej drugiej Ojczyźnie. Później rozpoczęła się część artystyczna, w której nie zabrakło wierszy, śpiewania piosenek kaszubskich, tańców kaszubskich, żartów, a przede wszystkim dobrego jedzenia :) . Wszyscy pełni wrażeń i najedzeni wrócili do swoich klas. Dziękujemy serdecznie pani Sołtys Dorocie Kroll za przepyszną drożdżówkę, Państwu Kąkolom za wędliny i smalec oraz gimnazjalistom z drugiej klasy, za upieczenie pełnoziarnistego chleba :) .