Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

Wdzydze Kiszewskie – dawno temu w szkole…

Dzisiaj, 12 kwietnia uczniowie klas III-VI w ramach godzin z języka kaszubskiego pojechali do Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego, które znajduje się we Wdzydzach Kiszewskich. Muzeum to duża otwarta przestrzeń z 50-cioma zabytkami ludowymi budownictwa Kaszub i Kociewia. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach pt. „Dawno temu w szkole”. W autentycznej izbie lekcyjnej XIX w. pisali gęsim piórem, śpiewali „Kaszubskie nuty”, zapoznali się z tematyką związaną z szkołą z okresu międzywojennego oraz historią szkolnictwa na Pomorzu. Uczestnicy zwiedzili m.in. wiatrak typu holenderskiego z Brus – „Przeszkoda”, zagrodę szkolną z Więcków, kościół ze Swornegaci P. W. św. Barbary, chlew z Szopy, różne zagrody szlacheckie i chałupy wiejskie. Po około 2 godzinach warsztatów połączonych ze zwiedzaniem udali się w drogę powrotną do Szopy. Najciekawsze dla uczniów okazały się zajęcia w zabytkowej szkole, gdzie uczniowie mieli możliwość przenieść się do dawnych czasów w których poznali dawne przybory szkolne i techniki wychowawcze: ośla ławka, koza, dyscyplina (kij), klęczenie na grochu. Uczniowie mogli się na własnej skórze przekonać, jak klęczy się na grochu oraz jak pisze się gęsim piórem. „Jestem w starej szkole. Próbuję pisać gęsim piórem. Podoba mi się dyscyplina. Lubię się uczyć, choć czasami muszę klęczeć na grochu…”Napisanie tego, jak się okazało, nie było wcale takie proste.