Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

IV miejsce w Polsce dla uczniów Gimnazjum w Szopie!

Drużyna uczniów z Gimnazjum w Szopie  w składzie: Michał Lorbiecki, Przemysław Polejowski i Przemysław Bobkowski odniosła ogromny sukces zajmując IV miejsce w Polsce, w klasyfikacji drużynowej na XLI Finale Krajowym Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym jaki odbył się w dniach 5-7 czerwca 2018 r. w Przelewicach w woj. zachodniopomorskim. Według mojej wiedzy jest to najwyższe miejsce jakie kiedykolwiek zajęła drużyna z powiatu kartuskiego w 41.-letniej historii tych zawodów. I miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum nr 1 w Koluszkach z woj. łódzkiego, II miejsce – drużyna z Gimnazjum w Czarnej, z woj. podkarpackiego zaś III miejsce SP we Włoszczowie z woj. świętokrzyskiego. Wszystkie z tych trzech drużyn w poprzednich latach zdobywały miejsca na podium w klasyfikacji generalnej. Cieszy również fakt, że dwóch zawodników z naszej drużyny, zajęło czołowe miejsca w klasyfikacji indywidualnej, odpowiednio: Przemek Polejowski – V miejsce, zaś Michał Lorbiecki – VI miejsce. Łącznie w zawodach uczestniczyło 17 drużyn reprezentujących 16 województw oraz drużynę gospodarza.

Na turniej przyjechaliśmy dzień wcześniej, gdyż aby pokonać drogę z Szopy do Barlinka, gdzie mieliśmy nocleg, trzeba przejechać  300 km. Jeszcze tego dnia wieczorem usiedliśmy do przepisów, w celu ich utrwalenia. Podobnie od 6.00 do 9.00 kolejnego dnia z rana ulubioną lekturą były przepisy ruchu drogowego. Pierwszego dnia turnieju uczestnicy mają do napisania jedynie test z wiedzy o ruchu drogowym i dodatkowo muszą rozwiązać 10 tzw. krzyżówek. To drugie zadanie jako jedni z nielicznych wykonali bezbłędnie. Niestety w pierwszej części jednemu z naszych uczniów powinęła się noga i niestety słabo napisał test… Pewnie nie bez znaczenia był fakt, że zarówno wieczorem jak i w szczególności z rana bardzo często odwiedzał łazienkę… Myślę, że nie bez znaczenia był w tym przypadku stres jaki towarzyszył uczestnictwu w tak ważnych zawodach. Test z jakim musieli się zmierzyć uczniowie nie należał w tym roku do łatwych. Po pierwszej konkurencji drużyna z Szopy zajmowała 5. miejsce, co dodatkowo wzmogło nasz apetyt na sukces i pełną mobilizację. Pierwszego dnia odbyło się również oficjalne rozpoczęcie Finału Krajowego z udziałem zaproszonych gości oraz losowania i odprawy techniczne opiekunów.

Drugi dzień był bardzo intensywny. Od rana zmierzyć się należało z rowerowym torem przeszkód, następnie z konkurencją udzielania pierwszej pomocy i na koniec miasteczkiem ruchu drogowego. Tor przeszkód został znacznie utrudniony poprzez pokrętne ustawienie przeszkód i zbyt małe odległości najazdowe. Niegodnie z regulaminem wymalowano też jedną z przeszkód, tzw. łezkę. To w sposób znaczący przyczyniło się do znacznego zróżnicowania wyników na przeszkodach wśród drużyn. Popołudnie uczniowie spędzili w parku wodnym w Gryfinie.

Po obiedzie w Pałacu Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach ujawniono też wyniki naszej rywalizacji, plasując nas na IV miejscu w Polsce! Gdyby ktoś powiedział mi przed zawodami, czy chcemy zająć czwarte miejsce w Polsce, to oczywiście z uśmiechem na twarzy bym to przyjął z otwartymi ramionami. Jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia… Nie dużo brakowało, i przy odrobinie szczęścia Gimnazjaliści z Szopy znaleźli by się na podium zawodów. Wydaje mi się, że zabrało odrobiny koncentracji i odporności na stres. To był nasz trzeci występ w Finale Krajowym. Te zawody nie wybaczają nawet małych pomyłek…

Trzeci dzień minął na zwiedzaniu Szczecina. W programie było Centrum Techniki Motoryzacji, rejs statkiem po Odrze i inne. Po 18.00 rozdano nagrody. Tego dnia postanowiliśmy jeszcze udać się do kina na film. Powrót zaplanowaliśmy dopiero na piątek.

Na koniec należy pogratulować naszym Chłopakom wielkiego zaangażowania i wielu dziesiątek godzin spędzonych na treningach i nauce. Cały weekend majowy to BRD, nie było dnia odpoczynku. Wiele sobót i niedziel spędzonych w szkole na kilkugodzinnych przygotowaniach. Ten trud przyniósł jednak efekt! Serdecznie gratuluję i dziękuję! Jesteście wspaniali!

Nie bez znaczenia w osiąganiu sukcesów uczniów ma współpraca pomiędzy nauczycielami. Tu pragnę podziękować pani Dorocie Kobieli, za ogromny wkład pracy i przygotowanie uczniów do konkurencji udzielania pierwszej pomocy. Odpowiednie wykorzystanie i skorzystanie z wiedzy innych nauczycieli uważam za kluczowe.

IV miejsce w Polsce to ogromny sukces! Mam nadzieję, że do pobicia przez nas :) .

PS

Póki co nieoficjalnie jeszcze, ale zostaliśmy zaproszeni na zawody Ligi Mistrzów BRD jakie odbędą się w feriach zimowych i zostaną rozegrane przez najlepsze drużyny w Polsce.