Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

Leśna Stacja – dzień drugi

Dzisiaj, 20 września uczniowie spędzili dzień bardzo aktywnie. Aby pokazać piękno przyrody i kształtować postawy ekologiczne, zaraz po śniadaniu udali się do lasu. Tam odbyły się warsztaty ekologiczne w terenie. Cztery godziny spędzone w lesie upłynęły bardzo szybko. W lesie czekały na dzieci różne ciekawe zadania. Uczyli się m.in. jak poradzić sobie w lesie, jak się w nim nie zgubić, jak posługiwać się kompasem. Musieli przy użyciu kompasu dojść do określonego miejsca, szukać ukrytych w lesie zagadek, rozszyfrować hasła. Otrzymali pojemniki z lupką, dzięki czemu mogli poobserwować różne owady.

Po leśnej wyprawie wszyscy udali się na pyszny obiad. Po godzinnym odpoczynku, rozpoczęła się kolejna cześć warsztatowa, związana z anatomią człowieka. Zadaniem uczniów było stworzyć narządy wewnętrzne człowieka z dostępnych materiałów i umieścić je na szkielecie (plakacie). W tym zadaniu uczniowie zostali podzieleni na mniejsze grupy, dzięki czemu uczyli się pracy w drużynie. Należy podkreślić, że wszyscy wykazali się bardzo dużą kreatywnością przy wykonywaniu tego zadania. Następnie uczestnicy wykonali doświadczenie „Ile życia można znaleźć w szklance wody?” Przy pomocy szkiełka i oka obserwowali wszystko to, co pływa lub dryfuje, oraz sprawdzali czystość wody.
Dobra zabawa to drugie imię naszych uczniów, więc nie obyło się również bez tego. Najbardziej spodobała się wszystkim „Siatkówka balonówka”, która polegała na przerzuceniu balona napełnionego wodą na stronę przeciwnika. Po tej emocjonującej zabawie chętni uczniowie wybrali się na nocną wyprawę do lasu (12 km), a reszta uczniów w tym czasie oglądała film pt. „Magiczne drzewo”. Na sam koniec, najbardziej wytrwali uczestnicy wyruszyli do lasu na grę strategiczną. To był dzień pełen wrażeń, dzień zapełniony różnorodnymi zadaniami i zabawami. Dzisiaj dzieci miały możliwość odpocząć od szkolnych ławek, spędzić czas na świeżym powietrzu, jednocześnie bawiąc się i ucząc.