Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

Zielona Szkoła w Leśnej Stacji – informacje o…

Jutro nasi najmłodsi wychowankowie Małej Szkoły, a dokładnie dzieci z zerówki i klasy I i II rozpoczną swą przygodę w Leśnej Stacji. Zaplanowany dla nich pobyt obejmuje prawie trzy dni na obszarze Borów Tucholskich, w ich samym sercu, w miejscowości Leśna Huta. Tu stworzony został  kompleks obozu harcerskiego, w którym od lat odbywają się nie tylko zajęcia edukacyjne, ale co najważniejsze – goście poznają tajniki przyrody, odkrywają często to, czego na co dzień nie zauważali, zawiązują też nowe znajomości i przyjaźnie.

Jak już pisaliśmy, jutro – w poniedziałek – wyjeżdża pierwsza grupa. Zaplanowany wyjazd ze szkoły został na godz. 8.00. Dojazd do Leśnej Stacji zajmie ok. 2 godzin. Po przybyciu na miejsce uczestnicy poinformowani zostaną o zasadach obowiązujących w Leśnej Stacji. Następnie zaplanowany został obiad. Po nim odbędą się zajęcia w terenie – 3 h – połączone z grą terenową. W ich trakcie będzie dla wszystkich podwieczorek. Później, w godzinach wieczornych  kolacja, a po niej animacje.

Wtorek zacznie się tradycyjnie od śniadania. Po śniadaniu czas na blok eksperymentalny, który czasowo obejmie 3 h. Następnie obiad. Po posiłku nasi milusińscy wezmą udział w warsztatach przyrodniczo-plastycznych, i podobnie jak pierwszego dnia, w tym czasie będzie także podwieczorek. Kolacja wieczorem, a tuż po niej ponownie animacje.

Środa – śniadanie, a po nim zajęcia animacyjno-przyrodnicze (w tym pytania i odpowiedzi do zajęć z poprzednich dni). Zakończenie i powrót do Szopy. W środę wychowankowie także otrzymają posiłek przed wyjazdem do domu.

Dla uczestników przewidziane jest także ognisko z pieczeniem kiełbasek :) (dla obu grup).

Bloki tematyczne dla pierwszej grupy zaplanowane do realizacji w Leśnej Stacji: ekosystemy wodne i leśne, hydrozoologia, recykling, optyka, zabawa w Indian.

Druga grupa:

Uczniowie ze starszych klas przyjadą do Leśnej Stacji w środę po południu. Na powitanie obiad, następnie wyjście w teren – 3 h – z podwieczorkiem w trakcie. Wieczorem kolacja, a po niej animacje.

Czwartek i piątek – rozpoczęcie śniadaniem. Następnie udział w zajęciach i eksperymentach w terenie. Obiad w ciągu dnia i kolacja wieczorem. Animacje po kolacji, jak w pierwszej grupie. W zależności od pogody, odbędą się nocne zajęcia w terenie. Zakończenie warsztatów Zielonej Szkoły w piątek, nocleg i sobota rano – opuszczenie Leśnej Stacji. Powrót do domów.

Bloki tematyczne dla drugiej grupy: fauna nocą, zginąć czy przeżyć?, nocni łowcy, genetyka, anatomia i fizjologia człowieka, hydro: statyka i dynamika, jak nie zgubić się w lesie.

Oczywiście plan zajęć w przypadku obu grup może się zmienić w zależności od warunków atmosferycznych i aktywności uczniów, ich zainteresowań itd.