Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

Spotkanie z ks. prof. Janem Perszonem

W piątkowe popołudnie w Małej Szkole w Szopie gościliśmy ks. prof. Jana Perszona. Tematem przewodnim były kaszubskie tradycje związane z życiem i śmiercią oraz obrzędy okołopogrzebowe. Wstęp traktował o drodze ks. Jana i odkrywaniu kaszubskości dopiero w życiu dorosłym. Spora część wykładu odbyła się w języku kaszubskim, którym pewnie z 90% uczniów naszej szkoły doskonale włada. Nie zabrakło też opowieści z życia wziętych, a związanych z pojawianiem się osób zmarłych wśród żywych jak również o zebranych przez ks. Jana relacjach starszych osób z terenu całych Kaszub.  O tym wszystkim można poczytać w książce „Na brzegu życia i śmierci”. 1.5 h wykład minął tak szybko, że każdy czuł niedosyt wiadomości… i chciałby jeszcze drugie tyle opowieści i historii poznać. Mam nadzieję, że ks. Jan jeszcze raz odwiedzi naszą Małą Szkołę w Szopie.
Ekspresyjne opowieści, okraszone wiedzą wywarły na nas ogromne wrażenie.