Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

We wtorek 30 kwietnia odbył się w naszej szkole apel z okazji dwieście dwudziestej ósmej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie klas III gimnazjum i VIII szkoły podstawowej wcielili się w postacie historyczne i przypomnieli swoim kolegom i koleżankom jak doszło do rozbiorów Polski i jakie państwa wzięły w nim udział.
W drugiej części apelu odbyła się specjalnie zwołana na ten dzień konferencja prasowa. Jej głównym bohaterem był ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski. Pytania zadawali dziennikarze mediów polskich i amerykańskich. W role tłumacza języka angielskiego wcieliła się siostra króla Izabella Branicka. Król opowiedział o wydarzeniach roku 1791, o tym jak doszło do uchwalenia konstytucji i jakie zmiany wprowadziła ona w funkcjonowaniu państwa. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, zniosła liberum veto, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniała chłopom ochronę ze strony państwa.
Konstytucja obowiązywała do 23 listopada 1793 roku gdy sejm w Grodnie uznał Sejm Czteroletni za niebyły i uchylił wszystkie ustanowione na nim akty prawne.