Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

Edukacja ekologiczna na obszarach rybackich w Chmielnie

Dnia 22 października klasa siódma i ósma uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych w siedzibie Lokalnej Grupy Rybackiej KASZUBY w Chmielnie. Zajęcia dotyczyły tematyki zdrowej żywności – wiem co jem oraz odpady i ich segregacja: WSSO, RIPOK, PSZOK, zasady segregacji w poszczególnych gminach. Ponadto dowiedzieliśmy się jak dbać o środowisko naturalne oraz jaki jest wpływ człowieka na przyrodę. Uczniowie wykonywali zadania na tabletach w aplikacji ,,Zdrowe zakupy”, dzięki której mogli zobaczyć co jest pożyteczne dla naszego organizmu, a co na niego wpływa negatywnie. Projektowali także butelki wody kranowej. Podczas zajęć uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, z których każda zdobywała punkty za zachowanie, za wykonywane zadania i aktywny udział. Zgromadzona liczba punktów zadecyduje, która spośród dziesięciu szkół uda się na wycieczkę do Władysławowa. Podczas kiedy jedna grupa miała zajęcia, druga poszła nad jezioro oraz pobliską plażę i korzystała z uroków złotej i pięknej jesieni. Odwiedziliśmy również salę, gdzie można było za pomocą symulatora łowić ryby, pojeździć na rowerze wirtualnym, rozwiązać quizy o ekologii lub Kaszubach i wiele różnych ciekawych rzeczy. Kolejnym etapem warsztatów była praca w terenie. Pojechaliśmy do gospodarstwa rybackiego w Stryszej Budzie, gdzie na miejscu starego młynu powstała hodowla ryb. Pan, który prowadzi tą działalność już przez ćwierć wieku, pokazywał nam jesiotry o trzech różnych wielkościach. Pokazał nam, jakie może sprzedawać, a jakie są jeszcze za młode. W jego hodowli mieści się aż 10t jesiotrów. Pokazał nam również, jak skonstruowany był dawny młyn, który został zbudowany w XIX w. Cały wyjazd był bardzo interesujący. Wszyscy byli zadowoleni i powiększyli swoją wiedzę.