Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

EuroWeek – obóz językowy dla szkoły podstawowej

W dniach 8–12 listopada 2019 r. uczniowie od klasy piątej do ósmej w Szopie uczestniczą w projekcie edukacyjnym EuroWeek – Szkoła Liderów w Międzygórzu. Program ten jest specjalnym projektem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy. Zajęcia są prowadzone w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców Fundację EuroWeek – stowarzyszenia posiadającego wieloletnie doświadczenie w działalności edukacyjnej na rzecz młodzieży. W trakcie trwania szkolenia wszyscy uczestnicy będą mieli szansę zapoznać się z zasadami projektów Wolontariatu Europejskiego, projektów dotyczących Ameryki Południowej, Środkowej, Afryki, Azji, jak również międzynarodowych wymian młodzieży. Ponadto każdy uczestnik szkolenia będzie miał możliwość prowadzenia konwersacji w języku angielskim oraz poznania muzyki i nauki tańców narodowych z krajów wolontariuszy goszczonych przez Fundację EuroWeek. Każdy z uczestników otrzyma Certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia.

DZIEŃ PIERWSZY: W piątek o godzinie 7 rano wyjechaliśmy z Szopy. Do celu dojechaliśmy około godziny 18. Po smacznej kolacji rozpoczęło się uroczyste powitanie uczestników. Oprócz naszej szkoły, na obóz językowy przyjechały dwie grupy z Wadowic i Jurkowa oraz dwie grupy liceum z Lubania i Złotoryi. Poznaliśmy pierwszych wolontariuszy z Argentyny, Meksyku, Hiszpanii, Kosowa, Włoch i Panamy. Po zapoznaniu z celami i programem obozu rozpoczęła się dyskoteka:)

DZIEŃ DRUGI: Dzień rozpoczęliśmy śniadaniem o godzinie 8.45. Następnie wolontariusze podzielili pięć szkół na trzy grupy: klasy 5-6, klasy 7-8 oraz liceum, więc nasi uczniowie mieli szansę pracować z rówieśnikami. Zajęcia w obu grupach rozpoczęły się od Energizera, czyli rozgrzewki: belgijka w starszej oraz papier i nożyce w młodszej grupie. Antonio z San Marino, Omar z Turcji oraz Ada z Algierii przeprowadzili prezentację o tym, jak przełamać bariery językowe. Z zasłoniętymi oczami radziliśmy sobie na torze przeszkód. Po pysznym obiedzie obie grupy otrzymały kolejne zadanie: wykonanie plakatu oraz opisu na temat Polski oraz innych krajów wybranych przez wolontariuszy. W młodszej grupie był to Meksyk, Chiny, Włochy, Francja. Po krótkiej przerwie odbyły się prezentacje państw, z których pochodzą nasi wolontariusze – Meksyk oraz Turcja. Dowiedzieliśmy się o historii, zwyczajach i tradycji państw. Po kolacji odbył się Talent Show. Wszyscy uczestnicy w grupach lub osobno prezentowali swoje talenty w śpiewie i tańcu. O godzinie 21 rozpoczęła się pizza party, była to okazja żeby zapoznać się z rówieśnikami z innych szkół.