Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

Weekend we Wdzydzach…

W miniony piątek, 17.09.2021 r., 51–osobowa grupa uczniów z klas 4-8 wraz z opiekunami, wybrała się na weekend do Wdzydz Kiszewskich. Wyjazd odbył się w ramach trzeciej godziny z j. kaszubskiego. Nasza podróż rozpoczęła się tuż po zajęciach lekcyjnych o godzinie 13.00, gdzie spod szkoły udaliśmy się na miejsce zakwaterowania – do jednego z najpiękniej położonych hoteli na Kaszubach – Hotelu Gołuń. W związku z tym, że dzień był deszczowy, popołudnie spędziliśmy na wspólnych rozmowach, integracji oraz degustacji przepysznych dań.

W sobotę, 18.09.2021 r., tuż po śniadaniu, wyruszyliśmy spacerkiem do jednej z najważniejszych atrakcji turystycznych na całych Kaszubach, czyli Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich (pokonaliśmy trasę ok. 3,5 km.). W trakcie wycieczki dowiedzieliśmy się, że muzeum powstało w 1906 roku i zajmuje powierzchnię 22 ha nad brzegiem Jeziora Gołuń. Znajduje się w nim ponad 50 budynków charakterystycznych dla wiejskiego krajobrazu Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich z okresu XVII do XX wieku. Głównym celem wyprawy było poznanie dawnej architektury Pomorza. Widzieliśmy: chałupy, dwory, szkołę, wiatraki, kościoły, karczmy, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. Podczas zwiedzania nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez przewodników – pracowników Kaszubskiego Parku. Były to warsztaty dotyczące „Kaszubskich instrumentów obrzędowych”, gdzie zainteresowani poznali historię, budowę i działanie kaszubskich instrumentów, i narzędzi muzycznych tradycyjnie używanych w czasie zabaw, obrzędów i świąt. Kolejne warsztaty dotyczyły „Dawnych zabaw i zabawek”, gdzie poznaliśmy ludowe zabawy i zabawki – zbijaka szmacianym gałgankiem, chodzenie na szczudłach, toczenie obręczy, przeciąganie liny, kapelę, drewniane zabawki na biegunach, na kółkach.

Wizytowaniu w muzeum towarzyszyło wiele atrakcji, które odbywały się akurat w ten weekend pod hasłem „Z motyką na bulwy”. Dzieci miały okazję uczestniczyć w wykopkach kartofli, orce i bronowaniu zagonów. Braliśmy udział w pokazie pracy lokomobili parowej, wyplataniu koszy z korzenia sosny, przyglądaliśmy się rękodziełom artystycznym oraz stoiskom z produktami pochodzenia naturalnego.

Po bardzo intensywnym pobycie na terenie skansenu, udaliśmy się na przystań, skąd wypłynęliśmy w prawie godzinny rejs statkiem po Jeziorze Wdzydzkim. Ku naszej radości, statek przycumował przy naszym hotelu. Głodni i zmęczeni, wróciliśmy do swoich pokoi, gdzie po chwili odpoczynku udaliśmy się na pyszny obiad. W niedzielę, 19.09.2021 r., z samego rana spakowaliśmy swoje rzeczy, posprzątaliśmy pokoje i udaliśmy się na śniadanie. Po wykwaterowaniu, udaliśmy się do Muzeum Kolejnictwa  w Kościerzynie, które posiada najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w Północnej Polsce.

Dzięki przewodnikom muzeum mieliśmy okazję przejechać się drezyną, obejrzeć ruchomą makietę, przedstawiającą stację kolejową Kościerzyna oraz poznać główne zbiory skansenu: parowozy, lokomotywy spalinowe i elektryczne, wagony, pociąg ratunkowy. Na zakończenie pojechaliśmy do McDonalda. Około godziny 14.00 wróciliśmy do swoich domów.

Wycieczka była bardzo ciekawa oraz obfita w zdobywanie nowych doświadczeń i wiedzy.

.