Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

Uroczystość 11 listopada

11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. To niezwykle ważne w historii naszego kraju wydarzenie, okupione zostało poświęceniem i bohaterstwem naszych przodków.

Pierwsze dziesięciolecie wolności charakteryzowało się optymizmem, entuzjazmem oraz wiarą w lepszą przyszłość naszego państwa. Naród polski rozpoczął odbudowę wszystkich instytucji publicznych: administracji, sądownictwa, oświaty, armii. Po zakończonej wojnie na nowo rozkwitło życie towarzyskie. Powstały kawiarnie, teatry, kabarety, stając się centrami życia kulturalnego.

Jednak zanim do tego doszło Polacy musieli się zmierzyć z próbami rusyfikacji i germanizacji.  Właśnie o tym opowiedzieli – w czasie uroczystego apelu z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości – uczniowie klasy VI.  Przenieśliśmy się na chwilę wraz z nimi  w czasy zaborów i poznaliśmy problemy z jakimi musieli się zmierzyć nasi przodkowie.