Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

Wycieczka w ramach języka kaszubskiego (Bytów, Płotowo, Słupsk, Ustka, Swołowo)

W minioną sobotę, 21 maja, uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego z klas IV-VIII, udali się na dwudniową wycieczkę. Wyruszyliśmy sprzed szkoły w Szopie już o godzinie 08:30.

Pierwszym punktem wycieczki był Zamek w Bytowie. W jego murach mieści się Muzeum Zachodnio – Kaszubskie. Gdy zjawiliśmy się na miejscu, naszą grupę przywitał pan przewodnik, który oprowadził nas po muzeum, z bogatym zbiorem o charakterze etnograficznym. Można też tam zobaczyć eksponaty dotyczące życia zakonników krzyżackich oraz wystawy historyczne i sztuki ludowej. Wśród zbiorów muzealnych mogliśmy podziwiać wyposażenie domów i gospodarstw dawnych mieszkańców ziemi bytowskiej, a także wystawę sztuki religijnej. Po ponad godzinnym zwiedzaniu zamku udaliśmy się na warsztaty do oddziału Muzeum Zachodnio – Kaszubskiego w Bytowie, czyli do Płotowa, gdzie znajdowało się niegdyś gospodarstwo kaszubskiego rodu Styp – Rekowskich. Tam pod czujnym okiem opiekunki zagrody, odbyły się warsztaty edukacyjne pt. „Od owieczki do wełniaczka”. Uczniowie poznali historię hodowli owiec na Kaszubach, rozmawiali o pożyteczności owiec, oglądali i uczyli się rozpoznawać runo, skórę i mogli podziwiać wyroby z wełny. Następnie każdy samodzielnie wykonał wełnianą lalkę z kolorowych gałganków.

Gdy warsztaty dobiegły końca, udaliśmy się do kolejnego oddziału Muzeum Zachodnio – Kaszubskiego, znajdującego się w Płotowie, było to Muzeum Szkoły Polskiej. Na miejscu czekała na nas pani Brygida (emerytowana nauczycielka), która mieszka na miejscu, w budynku szkolnym i udostępnia sale muzealne przez cały rok.

Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie zostało utworzone w 1979 r., mieści się w budynku prywatnej szkoły polskiej, w której uczyły się dzieci mniejszości polskiej w Niemczech. Pani Brygida oprowadziła nas po trzech salach wystawowych. Pierwsza sala przedstawiała klasę z okresu międzywojennego, natomiast dwie pozostałe przedstawiały działalność Związku Polaków w Niemczech.

Po intensywnym zwiedzaniu oraz warsztatach przyszedł czas na relaks :) , nasza grupa udała się  w stronę Słupska, gdzie zaspokoiliśmy głód w McDonald’s :) oraz udaliśmy się do kina. Po seansie ruszyliśmy w stronę Ustki, gdzie w Ośrodku Kolonijno – Wczasowym „SKAUT”, czekał na nas nocleg. Zmęczeni intensywnym dniem zakwaterowaliśmy się w pokojach i odpoczywaliśmy :)

Kolejny dzień naszej wycieczki, 22 maja, rozpoczął się śniadaniem w ośrodku. Następnie spakowaliśmy swoje rzeczy i opuściliśmy Ustkę, aby udać się do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa udała się z przewodnikiem na zwiedzanie trzech zagród na terenie wsi. Wszyscy mogli zobaczyć i poczuć jak dawniej żyli ludzie na wsi. Zwiedzaliśmy wystawę „Tradycje tkackie na Pomorzu” – rzemiosło tkackie. Obejrzeliśmy multimedialną prezentację historii, kultury materialnej i duchowej dawnych mieszkańców, Zagrodę Albrechta wraz ze starymi maszynami rolniczymi i zwierzętami. Uczniom największą radość sprawiło karmienie i głaskanie owiec i koziołka Leona. Druga grupa wzięła udział w warsztatach tkactwa. Potem nastąpiła zamiana grup.

Dowiedzieliśmy się i nauczyliśmy wielu ciekawych rzeczy lecz wszystko co dobre szybko się kończy. Czas naszej wycieczki również dobiegł końca. W drodze powrotnej wstąpiliśmy jeszcze na pyszny obiadek do restauracji OKTAN w Nowej Dąbrowie, po czym najedzeni, zadowoleni i zmęczeni po dwudniowej podróży udaliśmy się w kierunku Szopy. Do domów wróciliśmy bogatsi o kolejne doświadczenia w zakresie kaszubskiej kultury i historii.