Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE

This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

Stanisław Bronk

Stanislaw Bronk

W Szopie od 1.08.1958 r. Zakłada pierwszą szkolną kronikę, która przetrwała do dnia dzisiejszego. To On dokonuje odbudowy zniszczonej szkoły (ceglanej). Uczy głównie matematyki. Od 1.09.1961 r. przeniesiony na stanowisko kierownika szkoły w Pępowie (do 1972 r.). W październiku tegoż roku zostaje Naczelnikiem Gminy (obecnie to stanowisko nazywamy wójtem) i pełni je przez 9 lat.… więcej…

Władysław Krauza

Krauza_Wladyslaw_wykadrowane

W  Szopie od 7.01.1954 r. do końca roku szkolnego 1957/58. Zwolniony przez Inspektorat Oświaty. Następnie zostaje Sekretarzem Gromadzkiej Rady Narodowej w Miechucinie. Rozpoczyna pracę w jednej ze szkół w pobliżu Lęborka. Za namową ówczesnego inspektora oświaty – Plichty podejmuje naukę i zdaje maturę.… więcej…

Jan Zwierz

Jan Zwierz

Urodzony w Walisce k. Warszawy. Absolwent LO. Była to jego pierwsza praca. Kierownik od roku szkolnego 1952/53 do 7.01.1954 r. (został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej). Przez kolegów zapamiętany jako przyjaciel i dobry człowiek.… więcej…

Wacław Tessa

Waclaw Tessa

Absolwent seminarium nauczycielskiego w Kościerzynie. Ochotnik w wojnie w 1920 r. Rozpoczyna pracę w szkole w Gościcinie k. Wejherowa. Kierownik szkoły w Łebnie w latach 1929-1945. Kierownik szkoły w Szopie od roku szkolnego 1946/47 do końca 1951/52. Z Szopy przenosi się do szkoły w Bożympolu Wielkim.… więcej…

Stefan Pawłowski

Stefan Pawlowski

Urodzony 8.06.1899 r. w Bobrownikach w woj. lubelskim. W latach 1908-1914 ukończył prywatne gimnazjum w Grodzisku Mazowieckim, potem Warszawie (8 klas). Porucznik Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Wywieziony z rodziną na roboty przymusowe do Niemiec (od 4.11.1940 r.), gdzie przebywał 5 lat (do 10.10.1945 r.) Pierwszy kierownik szkoły po II wojnie światowej (od 15.11.1945 r.… więcej…

Franciszek Pysznik

Franciszek Pysznik

Urodził się 29.04.1903 r. w Iłownicy w gminie Liniewo. Ukończył seminarium nauczycielskie (fizyka i chemia) oraz kurs wakacyjny. Pracuje jako nauczyciel w szkołach: w Celbowie (1.08.1923 r.-31.10.1923 r. – szkoła 2-klasowa), w Wielkiejwsi (1.09.1923 r.-31.08.1925 r. – szkoła 3-klasowa), w Czapielkach, gdzie jest kierownikiem (1.09.1927 r.-31.08.1932 r.… więcej…