Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w SZOPIE
This movie requires Flash Player 9
Szopa na mapie

Egzaminy ósmoklasistów ’2020

Wczoraj, 16 czerwca 2020 r., rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów. Długo wyczekiwane egzaminy… Przystąpiło do nich ok. 348 tys. uczniów klas 8, w tym naszych 22 wychowanków. Pierwszy dzień przypadł zmaganiom z języka polskiego i potrwał 120 min. W środę natomiast wszyscy stanęli w szranki z królową nauk, czyli matematyką (100 minut). Jutro ostatni dzień umysłowego wysiłku – język obcy nowożytny (90 minut). Do tej pory nasi uczniowie są dobrej myśli i mówią, że nie było tak źle. Ale jak będzie naprawdę, jakie zdobędą wyniki, okaże się dopiero 31 lipca. Do tego czasu będą musieli uzbroić się w cierpliwość. W związku z pandemią COVID-19 w naszej szkole przestrzegamy wszyscy, bez wyjątku, zasad higieny i bezpieczeństwa. Stąd też obowiązkowa dezynfekcja rąk, mierzenie temperatury, maseczki, odstępy między zdającymi (1,5 m) itd. To wyjątkowy czas dla nas, bez względu na to, czy jesteśmy uczniami, nauczycielami, rodzicami. Przyszło nam żyć w czasach nietypowych, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy w książkach historycznych lub oglądaliśmy filmy dokumentalne (np. dżuma, hiszpanka). Teraz sami doświadczamy zjawiska, które dla wielu wydaje się być wymysłem mediów i polityków, a dla pozostałych jest realnym zagrożeniem, namacalnym, występującym nie tylko w Polsce, ale Europie i pozostałych kontynentach. Liczba zakażonych (ok. 8 mln na całym świecie na 17.06.2020), ozdrowieńców i zmarłych mówi sama za siebie. To prawda, że ludzie umierają każdego dnia i to z bardzo różnych powodów. Żadna śmierć nie jest ani lepsza, ani gorsza. Pewnie każda za wczesna, niespodziewana… Stąd też apelujemy do naszych Uczniów i Rodziców, aby przestrzegać wydanych  przez rząd restrykcji i dostosowywać się do obostrzeń. Powinniśmy być odpowiedzialnymi obywatelami i tego samego wymagać od każdego, kto tego nie robi: „Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka”. (Alexis de Tocqueville)
Poniżej zdjęcia z dwóch pierwszych dni egzaminu ósmoklasisty :)